TAGEM MERSİN ALATA BAHÇE KÜLTÜRLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ DENEME AMAÇLI ÇEŞİT, ÇEŞİT ADAYI PAYLAŞIMI DUYURUSU

Mersin Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Sebzecilik ve Süs Bitkileri Bölümü ile Meyvecilik Bölümü'nde ıslah projeleri devam edidyor.

Bu projeler neticesinde yeni çeşit adayları belirlenmekte, bazıları ile tescil edilerek sektörün kullanımına sunulmakta.

Çeşit ve çeşit adayları, ıslah faaliyetlerinde elde edilen bireyler içerisinden bilimsel ölçütlere göre değerlendirilerek belirlenmektedir. Ancak bunların çiftçi veya tohumluk üreticisi tarafından gözlemlenmesi ve sektör tarafından; piyasada talep görüp görmeyeceği, mevcut üretim faaliyetlerinde bir artış yaratıp yaratmayacağı, sektörün bir sorununun çözümüne katkı sağlayıp sağlamayacağı ve yeni bir katma değer oluşturup oluşturmayacağı yönünden değerlendirilmesi ıslah faaliyetlerinin geleceği açısından oldukça önemli.

Bu nedenle Enstitü uzmanları tarafında belirli elemelerden geçirilmiş olan çeşit adayları veya tescil edilen çeşitler, tohumluk üreticilerine ücretsiz olarak deneme amaçlı paylaşılacak ve ilgililerin çeşit adaylarını kendi koşullarında denemelerine imkân sağlanacak.

Ekte yer alan taslak Deneme Amaçlı Materyal Paylaşım Sözleşmesi çerçevesinde yapılacak olan paylaşımlar, deneme yapan kişilere herhangi bir hak doğurmayacak olup, çeşit veya çeşit adayının beğenilmesi ve Enstitüden devir talep edilmesi hâlinde, satış veya devir işlemleri ilgili mevzuata göre ayrıca yapılacak.

Çeşit ve çeşit adayları  https://arastirma.tarimorman.gov.tr/alata web adresinde "Çeşitlerimiz" başlığı altında sergilenmekte olup, denemek isteyen tohumluk üreticilerine, yeterli materyal bulunması hâlinde, talep sırasına göre, sözleşme karşılığı ücretsiz olarak verilecek.

DENEME AMAÇLI MATERYAL PAYLAŞIM SÖZLEŞMESİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Benzer İçerikler