TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ZEYTİN HASADI VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ DEVAM EDİYOR

ZEYTİN HASADI VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ DEVAM EDİYOR

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, yapılan rekolte tespit çalışmaları ışığında Manisa’nın sofralık zeytin üretiminde birinci sırada yer aldığını söyledi.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, rekolte tespit çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Manisa’nın sofralık zeytin üretiminde birinci sırada yer aldığını söyleyen Öztürk, “Manisa, sofralık zeytin ve zeytinyağı rekoltesine göre, Ülkemizde ağaç sayısı bakımından birinci sırada yer almaktadır. İlimizde toplam 25 milyon 996 bin 80 adet zeytin ağacı bulunmaktadır. Mevcut ağaçlarımızın %83,80’i meyve veren zeytin ağacı olup, kısa zamanda diğer meyve vermeyen ağaçların verime yatmasıyla sofralık ve yağlık zeytin üretiminde söz sahibi olmaya devam edeceğiz. 
Rekolte çalışmasında Manisa ili sofralık zeytin üretiminde 150 bin 88 ton zeytin üretimi ile birinci sırada olup, ilimiz sofralık zeytin üretiminde Türkiye üretiminin %29,61’ini karşılamaktadır. İlimizde yetişen zeytinlerin %55,73’ü sofralık olarak değerlendirilmektedir. İlgili rekolte çalışmalarına göre ilimizde 2021-2022 sezonunda 21 bin 289 ton zeytinyağı üretilmesi beklenmektedir.”
dedi.

Manisa’dan zeytinyağı ihracatına önemli yatırım

Manisa’da genç girişimci Kenan Unat tarafından Saruhanlı ilçesinde zeytinyağı işleme tesisi kuruldu. 

Günde 21 ton ürünün işleneceği ve 250 kişiye istihdamın sağlanacağı tesiste üretilen yağlar, başta Rusya olmak üzere ABD ve Avrupa pazarına ihraç edilecek.

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, Manisa Ticaret Borsası Ziraat Mühendisi Özlem Çetin ile birlikte Manisa’nın Saruhanlı ilçesi Gümülceli Mahallesi’nde girişimci iş insanı Kenan Unat tarafından faaliyete alınan zeytinyağı işletmesini ziyaret etti. Aynı zamanda Manisa Ticaret Borsası Disiplin Kurulu üyesi de olan Kenan Unat’ı yeni yatırımı dolayısıyla tebrik eden Başkan Sadık Özkasap, 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren işletmenin, zeytinyağı sektörüne de yöneldiğini ifade ederek, tarımsal sanayinin büyümesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti.

16 bin metrekare kapalı alan ve 6 bin metrekare açık alan üzerine inşa edilen işletmede yaklaşık 250 kişinin istihdam edileceğini kaydeden Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, “Daha önce konserve alanında faaliyet gösteren iş insanı ve girişimci arkadaşımız Kenan Unat, bundan sonra zeytinyağı sektöründe de kendi markasıyla yer alacak. İhracatta Rusya-Avrupa ve Amerikan pazarında söz sahibi olan firmamız büyüyerek yoluna devam ediyor. Kendisini kutluyor ve başarılar diliyoruz.” diye konuştu.

Batman zeytin diyarı olma yolunda

Batman’da meyveciliği geliştirme projesi kapsamında Sason ilçesindeki yetiştiricilere 3 bin 500 adet tüplü zeytin fidanı ve 400 adet cennet hurması fidanı dağıtıldı.

Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 2021 yılı meyveciliği geliştirme projesi kapsamında Sason ilesinde fidan teslim töreni düzenlendi. 

Törene katılan Sason Kaymakamı Murat Mete, temin edilen 3 bin 900 adet meyve fidanını toprakla buluşturarak, sabırsızlıkla meyvelerini yiyeceğimiz günü bekleyeceklerini belirtti. 

Kaymakam Mete, “İlçemizin üretim sürecine katkı sunmak üzere 3 bin 500 adet zeytin fidanı ve 400 adet cennet hurması olmak üzere toplamda 3 bin 900 adet meyve fidanını toprakla buluşturmak için buradayız. Köy muhtarları ve vatandaşlarımızdan talep oldu. Talebe kayıtsız kalmayan İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün hemen harekete geçerek fidanlarımızı temin ettiğini gördük. Gülen gözlerle, hevesle, heyecanla bu ürünlerden yiyeceğimiz günü bekliyoruz. Daha önce uygun görülen topraklarda dikilmesi üzere vatandaşlarımıza fidanlarımızı teslim ediyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda verimlerini alacağız. Sason’da hep şunu söylüyoruz. Önce eğitim, sonra üretim diyoruz. Eğitim olmadan hiç yol katedemeyeceğimizi biliyoruz. Eğitimli çiftçilerimiz ile birlikte ayağımızı toprağa basacağız. Asla topraktan uzak durmayacağız. Devletimizin ve hükümetimizin bütün desteklerini vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Bizlerin asli görevidir bu. Görüyorum ki Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de vatandaşlardan gelen üretim talebine karşı asla kulağını tıkamadı. El birliğiyle çok daha güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum. Vatandaşımıza, çiftçimize üreticimize, ayağını topraktan çekmeyen bütün halkımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bursa'da zeytinyağı için yağhanelerde mesai başladı

Sofralık zeytini ile meşhur Bursa’nın Orhangazi ilçesinde zeytin hasadıyla birlikte yağhanelerde de hareketlilik başladı. Son yıllarda sayıları artan zeytinyağı fabrikaları yağlık zeytin alımı ve sıkımlarına başladı.

2021 yılı zeytin hasadının başlaması ile birlikte zeytin üreticilerinde hummalı bir çalışma devam ediyor. Orhangazi bölgesinde kaliteli sofralık zeytin üretiminin haricinde yağlık zeytin üretimi de son yıllarda arttı. İlçe genelinde son yıllarda zeytinyağı fabrikalarının sayısı her geçen gün artıyor. Zeytinyağı fabrikalarının en eskilerinden birisi de Çakırlı Mahallesi'nde yer alan ve 3. nesil tarafından işletmeciliği yapılan bir fabrika. Serkan Hava tarafından işletmeciliği sürdürülen fabrikada zeytin hasat dönemi ile birlikte üretim de artmaya başladı.

Zeytinin buruşması bekleniyor

Fabrikanın yeni teknoloji cihazlarla üretim yaptığını belirten işletme sahibi Serkan Hava, zeytinyağı üretiminde yoğun bir döneme girdiklerini belirtti. 

Serkan Hava, hasadın ilk günlerinde yağlık zeytinlerde 6 kilodan bir kilo zeytinyağı elde edildiğini söyleyerek, "Soğukların başlaması, zeytinin buruşması ile birlikte artık 4 kilo zeytinden 1 litre yağ üretebiliyoruz. 

Şu anda zeytinyağının litresi 35 TL’den veriliyor, depolamalarımızın ardından zeytinyağını İzmir’deki zeytinyağı borsasına ulaştırıyoruz. Son yıllarda zeytinyağı üretiminin artmasının yanı sıra Türkiye genelinde zeytinyağı ihracatı da artıyor. Bu artış Orhangazi’deki zeytinyağı üretimini de yeni tesis sayısını da artırıyor." dedi.