TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

YALOVA'DA ÇİFTÇİLERE SERTİFİKALI FASULYE TOHUMU DAĞITILDI

YALOVA'DA ÇİFTÇİLERE SERTİFİKALI FASULYE TOHUMU DAĞITILDI

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Yalova İli Örtü Altı Sebzeciliğini Geliştirme Projesi" kapsamında çiftçilere sertifikalı çalı sasulyesi tohumu dağıtıldı.

İl Müdürlüğünün önceki yıllarda uyguladığı Çalı Fasulyesi ve Sürmeli Tatlı Sivri Biber Projesinin çiftçiler tarafından olumlu karşılanması üzerine 2022 yılında da projeyi devam ettiren İl Müdürlüğü, %25'i çiftçi katkılı, %75'i de hibe destekli olmak üzere 49 çiftçiye 110 dekar alanda ekilmek üzere 110 kilo  sertifikalı çalı fasulyesi tohumu dağıttı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar programda yaptığı konuşmada, “İlimizde yaklaşık 4 bin dekar örtü altı, 4 bin dekar açık alanda olmak üzere yaklaşık 8 bin dekar alanda 27 bin 500 ton sebze üretimi yapılmaktadır. Bu üretimin %75’i örtü altı üretimi olarak gerçekleşmektedir. 

En çok üretimini yaptığımız sebzelerimiz; semizotu, marul, hıyar, kara lahana, pazı, taze fasulye ve biberdir.”
dedi.

Parıldar, İl Müdürlüğünün 2017-2021 yılları arasında 13,5 milyon TL toplam bedeli olan 33 proje uyguladığını ve bu projelerin 3 milyon TL'lik kısmının İl Özel İdaresi desteğiyle hibe olarak karşılandığını ifade etti.