TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ÇİFTÇİ TV - TARIMDA BİR UMUT

KAPAK_WEB_CIFTCI_TV_TARIMDA_BIR_UMUT_1.PROGRAM_ORTA_ANADOLU_SIVAS

"ÇİFTÇİNİN BORÇLARI SİLİNSİN" 

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş AKCAN, Çiftçi TV ekranlarına gelen 'Tarımda Bir Umut' programında Umut ÖZDİL'in konuğu oldu. 

Orta Anadolu Ekonomi Forumu için bulunduğu Sivas'ta programa konuk olan Başkan AKCAN, Türkiye'nin tarımda ve diğer sektörlerde yeni bir arayış içinde ve yeni bir kalkınma politikası belirleme uğraşında olduğunu ifade etti. 

Artan girdi maliyetleri ve yerini bulmayan desteklemeler ile çiftçinin borcunu ödeyemediğini kaydeden Başkan AKCAN, "Çünkü çiftçi emeğinin karşılığını almakta güçlük çekiyor, borcundan daha az miktarda kazanıyor. Devletin bu durumda çiftçinin borçlarını yapılandırmak yerine silmesi gerekiyor. Devlet, Anayasa'ya göre yüzde 1'lik bir payı tarıma aktarmak zorunda ama bu oranı hiç yakalayamadık. Bu oran tarıma verilse çiftçinin borcu kapanır." dedi. 

Başkan AKCAN ayrıca Avrupa'nın aksine Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve gençliği üretici olarak köylerde tutmak için devletin önemli adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Sitemizdeki Diğer Videolar