TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

AGRO TV - GERÇEK BOYUT (GALİP UMUT ÖZDİL) - SAVAŞ AKCAN - TÜRKTOB - 23.03.2022

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN: "SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİMİNİN ARTIŞI İÇİN KREDİ ÜST LİMİTİ 50 MİLYON TL OLMALI"

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, tohumluk üretim maliyetleri ve girdi fiyatlarının artışı karşısında Ziraat Bankası tarafından kullandırılan kredilerin 20 milyon TL olan üst limitinin yetersiz kaldığını söyledi.

Agro TV'de ekranlara gelen Gerçek Boyut programında yer verilen haberde TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan'ın:

"Sertifikalı tohum üretiminin artışı için kredi üst limiti 50 milyon TL olmalı."

"Millî devlet politikası olan sertifikalı tohum üretim ve kullanımının artmaya devam etmesi için firmalarımızın bu açıdan desteklenmesi gerekmektedir."

ifadelerine yer verildi.

Haberin detayları şöyle:

HABER LİNKİ:
http://www.turktob.org.tr/tr/tohumculuk-sektoru-kredi-ust-limitinde-artis-bekliyor/30129


TOHUMCULUK SEKTÖRÜ KREDİ ÜST LİMİTİNDE ARTIŞ BEKLİYOR

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, tohumluk üretim maliyetleri ve girdi fiyatlarının artışı karşısında Ziraat Bankası tarafından kullandırılan kredilerin 20 milyon TL olan üst limitinin yetersiz kaldığını söyledi.

Tohumluk üretiminin aynı bitki türüne ait ürün yetiştiriciliği ile kıyaslandığında girdi maliyetlerinin daha yüksek, buna karşılık birim alandan alınan verimin daha düşük olduğunu hatırlatan TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, maliyet farklarını özetle şöyle örneklendirdi:
 
- Tohumculuk sektöründe ek maliyetler

"Tohumculuk firmalarımız sözleşme yaptığı hububat tohumu yetiştiricisi çiftçilerimizden Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) belirlediği alım fiyatından ortalama %10 daha yüksek bedel ödeyerek ürün alım yapar.
  
Ayçiçeği ve mısır tohumluğu üretimindeki sözleşmeli üretim fiyatı ise çok daha yüksektir. Firmalarımız sözleşme imzaladığı tohum yetiştiricisi çiftçilerimize ayçiçeği için açıklanan ürün fiyatının, mısır için ise borsa fiyatının ortalama 4 katı fazla bedel öder. 

Ayrıca tohumluk üreticilerimiz sözleşme yaptıkları çiftçilerimize gübre, ilaç gibi tarımsal girdileri hasatta mahsuplaşmak üzere avans olarak verir." dedi.

Firmaların tohum hazırlama, ambalajlama, etiketleme, ilaçlama, sertifikalandırma gibi faaliyetler için ayrıca ek maliyetlere katlanmak zorunda olduğunu kaydeden Akcan, sektörün tüm bu maliyet artışları nedeniyle finansal sıkıntı yaşadığını söyledi.
 
- Sertifikalı tohum üretiminin artışı için kredi üst limiti 50 milyon TL olmalı 

Akcan, "Bu finansal sıkıntının ortadan kaldırılması için yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan ve süs bitkisi üretimine yönelik Ziraat Bankası tarafından kullandırılan kredilerde 20 milyon TL’lik üst limitin yeterli olmayacağı açıktır. Bu nedenle üst limitin 50 milyon TL’ye yükseltilmesini ve vadelerin uzamasını talep ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yöndeki 15 Mart 2022 tarihli açıklaması umudumuzu artırmıştır. 

Millî devlet politikası olan sertifikalı tohum üretim ve kullanımının artmaya devam etmesi için firmalarımızın bu açıdan desteklenmesi gerekmektedir. Sermaye yapısı henüz gelişmemiş olan sektörümüzün en son isteyeceği şey sertifikalı tohum üretimi ve dolayısıyla kullanımının azalması olacaktır." dedi.

Sitemizdeki Diğer Videolar