TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TV 5 - PERDE ARKASI (SELİM AKDUMAN) - SAVAŞ AKCAN - 02.07.2020 -

KAPAK_WEB_TV_5_SELIM_AKDUMAN_ILE_PERDE_ARKASI_SAVAS_AKCAN_02.07.2020

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN TV 5'TE SELİM AKDUMAN İLE PERDE ARKASI PROGRAMINA KONUK OLDU
 

‘’BİR ÜLKEYİ BAĞIMLI HALE GETİRMEK İSTİYORSANIZ; MİLLİ ÜRETİM DEĞERLERİNE SALDIRIRSINIZ, TOHUMCULUĞA YAPILANLARIN AMACI BUDUR"
"TOHUM İLE İLGİLİ YANLIŞ BİLGİ VERENLERİ CANLI YAYINA DAVET EDİYORUM"

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, TV 5’te canlı olarak yayınlanan Perde Arkası programında Selim Akduman’ın sorularını yanıtladı.

Programın başında TÜRKTOB ve Alt Birliklerinin yapısı ve görevleri hakkında bilgi veren Akcan, tohumun ve tohumculuğun tarım ve yaşam için önemini anlattı.

Türkiye’nin tohumda ithalata bağımlı olmadığını verilerle açıklayan Akcan, İsrail’den ithal edilen tohumlar konusuna da açıklık getirdi. Akcan, İsrail’den yapılan ithalatın toplam ithalat içinde %5 düzeyinde olduğunu açıkladı. 

Akcan, GDO’lu tohum , hibrit tohum, buğdayda kromozom sayısı gibi tartışmaların bilimsel verilere dayanmadığını söyledi.

Türkiye’de GDO’lu tohum olmadığını, hibrit tohum ile üretilen ürünlerin sağlığa zarar verdiğine dair  bir tane bile bilimsel çalışma bulunmadığını, buğdayın kromozom sayılarıyla oynanmadığını bir kez daha açıklayan Akcan, bu söylemlerde bulunanları eleştirdi ve kendileriyle istedikleri yerde canlı yayında tartışmak istediklerini söyledi.

Ata tohum, yerli tohum, yerel tohum kavram ve tartışmalarına da açıklık getiren TÜRKTOB Başkanı Akcan, bitki ıslahında kullanılan temel materyal olan yerel tohumların tohumculuk sektörü için vazgeçilmez olduğunu ve TÜRKTOB olarak "Tohumun İzinde Projesi" ile yerel çeşitleri koruduklarını ve biyo kaçakçılığı önlemeye çalıştıklarını söyledi.

Millet bahçeleri kurulurken ithal bitki kullanılmasını eleştiren Savaş Akcan, süs bitkileri sektörünün yerli üretim ile millet bahçelerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek güce sahip olduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu konuda destek bekliyoruz. Milletin bahçesi milli bitkilerle kurulmalı." dedi.

AR-GE’ye ayrılan kaynakların çok yetersiz olduğunu vurgulayan Akcan, tarımın yapısal sorunları ve çiftçi borçları konularında da görüşlerini açıkladı.

Sitemizdeki Diğer Videolar