TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ÜLKE TV - HABER SERVİSİ (FARUK AKSOY) - SAVAŞ AKCAN

KAPAK_WEB_ULKE_TV_HABER_MERKEZI_SAVAS_AKCAN

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI ÇİFTÇİMİZİN, TARIM İŞÇİLERİMİZİN VE TARIMSAL GİRDİLERİN ÜRETİM SAHALARINA ULAŞMASINI ENGELLEMEMELİ

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YAYINLADIĞI GENELGELERDE BU KONUYA ÖZEL ÖNEM VERMELİ


Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, Ülke TV’de canlı olarak yayınlanan Haber Servisi programına katıldı.

Faruk Aksoy’un sorularını yanıtlayan Savaş Akcan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

-Devlet kendimize yeterli olacak ürünleri üretebileceğimiz bir tarım politikasını ortaya koydu. Tarıma uygun bir metrekare alanın boş kalmaması gerekiyor.

-Tarım ve Orman Bakanlığının 21 ilde uyguladığı %75 tohum hibe projesi önemlidir. Tarımsal alanların diğer illere göre daha oranda boş bırakıldığı, potansiyeli olan illerin seçildiğini görüyoruz. Bu proje 81 ilde de uygulanmalı.

-Sokağa çıkma yasakları çiftçimizin, tarım işçilerimizin ve tarımsal girdilerin üretim sahalarına ulaşmasını engellememeli. İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgelerde bu konuya özel önem vermeli.

-Hayatımızın, varlığımızın temeli tohumdur. Sağlıktan sonra gündemimiz tarım, gıda ve tohum olmalı.

-Türkiye’de kullandığımız tohumların %80’i yerli tohumdur. Tohum açığımız olan ürünlerde yerli ıslahçılarımızın geliştirdiği çeşitlerimiz piyasada bulunuyor. Koronavirüs süreci ithal tohumların ülkeye girişini kısıtlayabilir. Bu durum bizim yerli ve milli tohumlarımızın kullanımını arttırır.

-Sosyal medyada tohumculuk sektörü konusunda çok yanlış bilgi var. Türkiye tohumculukta kesinlikle ithalata bağımlı değildir. 1,5 milyar dolarlık tohumculuk pazarının %12’si ithalat, %10’u ihracattır. Türk tohumculuğunun ithalata mecbur olduğu söylemi gerçeği yansıtmamaktadır.

-Kendi tohumunuza sahip olmak demek, kendi vatandaşınızı doyurma gücünüz var demektir.

Sitemizdeki Diğer Videolar