TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ÇİFTÇİ TV - TOHUM GELECEKTİR - TSÜAB - DR. AHMET YILMAZ

KAPAK_WEB_CIFTCI_TV_TOHUM_GELECEKTIR_TSUAB_DR_AHMET_YILMAZ_17.01.2020
SERTİFİKALI TOHUMA VERİLEN PARA KESİNLİKLE BOŞA GİTMEZ

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, Çiftçi TV'de yayınlanan "Tohum Gelecektir" programına konuk oldu. 

Başkan YILMAZ konuşmasında, "Bizim çok ağır bir misyonumuz var. Bizden 150 yıl önce kurulmuş tohum firmaları ile, tohum sanayisi ile ülkemizin tohumculuğunu aynı seviyeye getirme gibi büyük bir gayretin içerisindeyiz. Bu konuda Türkiye tohumculuğu olarak çok büyük mesafeler katettik.

Yapısal mevzuatların doğruluğu, Tarım ve Orman Bakanlığımızın tohumculuk konusunda verdiği desteklerin ve bu desteklerin devamlılığının ilerlememizde büyük katkıları var. Bu desteklerin, sağlanan kolaylıkların aksatılmadan devam ettirilmesi gerekiyor. Biz zoru başardık. Desteklemeler devam ederken 2019 yılında bazı aksaklıklar yaşadık.
Sertifikalı tohum noktasında desteklemelerin kesilmesi neticesinde ortaya çıkan bir takım olumsuzlukları sektörümüz yaşadı ama bu durumun bundan sonra hızlı bir şekilde düzeltilip eski düzene sokulacağını düşünüyorum.

Tohumu kullanan kesimin ülke ekonomisine nasıl katkı sağladığını anlatmak noktasında üzerimize düşen çok büyük görevler var.
 
Sertifikalı tohum kullanan üreticimize sertifikalı tohumun, tohumculuğun ne olduğu ile ilgili bilgilendirme gayretlerimiz var. Bunu gerçekleştirmenin en etkin yollarından bir tanesi tohum fiyatlarındaki dengeyi sağlamak, mümkün olduğu kadar tohum fiyatlarını yükseltmemektir. Tohum maliyetini aşağıya çekecek, özellikle üretim girdileri maliyetlerinin aşağıya çekilmesi bizlere büyük katkı sağlayacaktır.

Bugün geldiğimiz noktada ihracatımızın ithalatı karşılama oranı %85'lere yani 180 milyon dolar civarına çıktı. Bugün 1 milyon tonun üzerinde sertifikalı tohum üretiminden bahsediyoruz. Eksikliğini hissettiğimiz bitki türleri ile alakalı daha çok çalışmamız gerekiyor. Yağlık ayçiçeği, mısır gibi ürünlerde çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam edebilmemiz için AR-GE'nin üzerinde ısrarlı bir şekilde durulması gerekiyor." dedi.

Başkan YILMAZ ayrıca şu şekilde konuştu:

“SERTİFİKALI TOHUMA VERİLEN PARA KESİNLİKLE BOŞA GİTMEZ”

“BUĞDAYDA ÜRETİM ALANI AZALIRKEN REKOLTEDE SORUN OLMAMASININ NEDENİ SERTİFİKALI TOHUM KULLANIMININ ARTMASIDIR”

“STAJ PROGRAMI İLE TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜN İHTİYAÇ DUYDUĞU MÜHENDİSLERİ YETİŞTİRİYORUZ”

“2023 YILI ISF DÜNYA TOHUMCULUK KONGRESİ TÜRKİYE’DE YAPILACAK”

“TOHUMCULUKTA SÖZ SAHİBİ OLMUŞ BİRÇOK ÜLKEYE TOHUM İHRAÇ EDİYORUZ”

“İSRAİL KONUSU TAM BİR ŞEHİR EFSANESİDİR”

“SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİM MİKTARIMIZ 2018 YILINDA 1 MİLYON 60 BİN TONA ULAŞTI”

“BÜTÜN BİTKİ TÜRLERİNDE TOHUM İHTİYACIMIZI KARŞILAYABİLECEK DÜZEYDEYİZ”

Sitemizdeki Diğer Videolar