TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

VAN'DA ORGANİK KARAKOVAN BAL KESİMİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

 VAN'DA ORGANİK KARAKOVAN BAL KESİMİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Van'da bu yıl 7.’si düzenlenen Geleneksel Organik Karakovan Bal Kesimi Etkinliği renkli görüntülere sahne oldu.

İpekyolu ilçesine bağlı Vali Mithat Bey Mahallesi'nde Çatak yöresinde geleneksel olarak üretimi doğal bir şekilde yapılan topraklı sepet karakovan balının kesimi, düzenlenen etkinlikle kutlandı. Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, bazı kamu kurum ve kuruluş amirleri, oda başkanları ile vatandaşların katıldığı 7. Geleneksel Organik Karakovan Bal Kesimi Etkinliğinde katılımcılar arıcı kıyafeti giyip bal hasadı yaptı.

Bal kesim festivalinde konuşan Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, pandemi sürecinde balın hastalıklara iyi gelmesiyle önemli bir rol oynadığını söyledi. 

Görentaş, “Her yıl geleneksel olarak yapılan Van balı hasadına bu yıl da katılım gösterdik. Kuraklık tüm sektörlerde olduğu gibi arıcılığı da etkiledi. Arıcılıkta %30 ila %40 kayıp var. Bunun sebepleri arasında iklimdeki düzensizlik, ani sıcaklık ve yüksek sıcaklıktır. Pandemi sürecinde balın ne kadar değerli bir ürün olduğu, hastalıklara ne kadar iyi geldiği anlaşıldı. Bu anlamda bala olan talep de arttı. Amacımız Van’da balı daha ileri noktalara götürmek. Şu anda Türkiye’deki bal üretiminin %2’sini ilimiz karşılıyor. İnşallah daha ileri noktalara götüreceğiz. Van balının hak ettiği yere gelmesi, geleneksel karakovan ve diğer bal üretimini artırmak için Bakanlığımızın vermiş olduğu destekler sayesinde Van balı hak ettiği yerlere gelecektir.” dedi.