TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ÜZÜMÜN SOFRALARA YOLCULUĞU İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

ÜZÜMÜN SOFRALARA YOLCULUĞU İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümün yetiştirildiği Manisa'nın Alaşehir ilçesinde üzümde kalıntıyı önleme ve kaliteyi arttırma amacıyla çalıştay düzenlendi.

Prof. Dr. Ahmet Altındişli moderatörlüğünde yürütülen çalıştayda, yaş ve kuru üzümde yetiştirme, ilaçlama, kalıntısız ve kaliteli üzüm yetiştirme konuları soru cevap yöntemiyle anlatıldı, sorulara cevap verilip, çözümler üretildi.

Programın açılış konuşmasını yapan moderatör Prof. Dr. Ahmet Altındişli, "Bağ alanları açısından baktığımızda Türkiye dünyanın 5. büyük ülkesi. Üretim açısından baktığımızda dünyanın 6. ülkesi. Yani çok önemli bir yere sahip. Türkiye üzümün ana vatanlarından birisi. Özellikle Sultani çekirdeksiz üzüm, bu toprakların çocuğu burada doğmuş bir üzüm." dedi.

Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür ise, "Türk üzümünün yurt dışı pazarını koruyabilmek için çiftçiler, ilaç bayileri çok hassas olmak zorundalar. Çünkü biz kuru üzüm alıp satan tüccarlar ve ihracatçılarız. Tüccar aldığı üzümü ihracatçıya, ihracatçı yurt dışına satamazsa, biz aldığımız üzümü analiz yapmak zorunda kalacağız. Eğer üzümde etkin madde çıkarsa üzümü alamayacağız. Sizlerden ricam buradan çıktıktan sonra burada konuşulanları herkese anlatırsanız, hem kendimiz zehirlenmeyelim, hem de tüketicilere kaliteli ürün yetiştirerek, üzüm pazarımızı kaybetmeyelim." diye konuştu.

Türkiye'nin 3 milyon 670 bin ton üzüm üretimine sahip olduğunu belirten Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, 2021 yılında Türkiye genelinde 635 milyon dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti. 
Uçak, "Sofralık ve kuru üzüm ihracatına baktığımızda Türkiye genelinde 635 milyon dolarlık ihracatımız bulunmakta. Bunun 206 milyon dolarlık kısmı bölgemizde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca asma yaprağının da ihracatımız açısından önemli ürünler arasında yer aldığını biliyoruz. Yaprak sarma ile birlikte 30 milyon dolarlık salamura yaprak ihracatımız bulunmaktadır. Bu rakamların artması için dünya pazarlarında rekabet üstünlüğü sağlamamız gerekiyor. Bu üstünlüğün sağlanması için pazarın isteklerine uygun ürünler yetiştirmekteyiz." dedi.

Turfanda üzümler Avrupa yolunda

Türkiye'nin turfanda meyvelerinin ilk hasadının yapıldığı kentlerin başında yer alan Mersin'de örtü altında üretilen üzümler hasat edilerek 100 ila 130 TL arasında satışa sunuluyor, hem iç piyasaya hem de Avrupa ülkelerine gönderiliyor.

Yaş sebze ve meyve üretiminde Türkiye'nin önemli merkezleri arasında ilk sıralarda yer alan Mersin'de, açık bahçelerin yanı sıra çok sayıda serada da turfanda meyve yetiştiriliyor. 

Daha önce erikten, kayısıya, yenidünyadan kavuna kadar bir çok ürünün turfanda hasat edildiği kentte şimdi de üzüm hasadına başlandı. 

Erdemli ilçesi Kocahasanlı Mahallesi'nde Üstül ailesine ait serada sabahın erken saatlerinde işçiler gelerek üzümleri tek tek özenle kesti. İlk üzümler yaklaşık birer kiloluk paketlere yerleştirilerek kutulanıp satışı yapılan şehirlere sevk edildi. İlk ürünlerin kalitesine göre 100 ila 130 TL arasında alıcı bulduğu belirtildi. İlk önce turizm bölgeleri başta olmak üzere büyük şehirlere gönderilen üzümlerin, hasat yoğunluğuna göre Avrupa ülkeleri ile Katar ve Dubai'ye gönderildiği kaydedildi.