TYAB 16. OLAĞAN GENEL KURULU ANKARA’DA YAPILDIToplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Av. Ahmet Aydın, milletveilleri Orhan Erdem, Cengiz Aydoğdu, Cengiz Demirkaya ve Hasan Sert, TAGEM Genel Müdürü Dr. Metin Türker, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, alt birlik başkanları, Bakanlık daire başkanları, kurum müdürleri ve ülkenin dört bir yanından TYAB üyeleri katıldı. Genel Kurulun açılış konuşmasını, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler gerçekleştirdi.Konuşmasına, yaşadığımız deprem felaketinde kaybettiğimiz canları anarak başlayan TYAB Başkanı Hacı Ömer Güler, "Ülkemize ve üyelerimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, deprem nedeniyle aramızdan ayrılan ve ömrünü ıslaha ve milli tohumculuğa adamış paydaşlarımıza ve tüm sektör mensuplarına başsağlığı diliyorum.

Tohumculuk sektörü olarak, ülkemizin tohum ihtiyacını karşılamak için önemli bir misyon üstleniyoruz. Sertifikalı tohumluk üretimi ve kullanımını son 15 yılda yaptığımız çalışmalarla yüzde 800 artırarak 1 milyon 325 bin tona ulaştırdık. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Sektörümüz, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir konuma geldi. İthalat ve ihracattaki dengeyi olumlu yönde etkilemek adına önemli adımlar attık. Tarım sektörümüzü daha da güçlendirmeye yönelik çabalarımız devam ediyor.

İklim değişikliği ve diğer zorluklar karşısında sektörümüzü daha dirençli hale getirmek adına Ar-Ge çalışmalarına daha fazla kaynak ayırmalı, dijital teknolojileri yaygınlaştırmalıyız.

Uygulamalı Çiftçi Eğitim Merkezleri gibi projelerle çiftçilerimizin bilinçlenmesine katkı sağlıyoruz. Tohumculuk Kanunu ve ilgili mevzuatların güncellenmesi için çaba sarf ediyor, tarım sektörümüzü daha da ileri taşımayı amaçlıyoruz.

Bugüne kadar elde ettiğimiz başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Genel Kurulumuzun ülkemize, milletimize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum."
dedi.TYAB Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler’in ardından kürsüye çıkan TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan ise şöyle konuştu:

"Sayın Tohum Yetiştiricileri Yönetim Kurulu Başkanımız, güçlü ve kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Hem süreci özetledi hem de temel sorunlara dikkat çekti. Bakan ve milletvekillerinin desteklerini beklediğini vurgulayarak, son dört yılın zorluklarına değindi. Pandemi, savaş, doğal afet ve ekonomik kriz gibi zorlukların üstesinden gelmeye çalıştık.

Tarım emekçileri olarak, ülke ve vatandaşlarımıza karşı sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Ancak, maliyetler yüksek ve mevcut fiyat politikalarıyla bu zor. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığı'nın desteğine ihtiyacımız var. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi devletin sübvansiyonları çok önemli.

Son dört yılda birçok kritik dönemi başarıyla aştık. Tohum ithalatının yüzde 35 üzerinde tohum ihracatı yaparak bu başarıyı elde ettik. Süs bitkisi, fide, fidan ve tohum ihracatı ithalatı geçti."TYAB 16. Olağan Genel Kurul toplantısına ev sahipliği yapan TAGEM Genel Müdürü Dr. Metin Türker ise özetle şunları söyledi:

"Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği üyeleri, sizleri burada ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. 16. Olağan Kurul'un sonuçlarının ülkemize ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Saygı değer katılımcılar, son yıllarda tarım sektöründe büyük değişimler yaşandığını görüyoruz. İklim değişikliği ve diğer zorluklarla mücadele etmek zorundayız. Tarım stratejik bir alan haline geldi. Nüfus artarken tarım arazileri azalıyor. Tohumculuk ve AR-GE çalışmaları önemlidir. TAGEM'in önemi büyük, 130 yıllık deneyimi ve araştırmaları ile öne çıkıyor. Kuraklık ve iklim değişikliği gibi zorluklarla başa çıkmak için yerli ve dayanıklı tohumlar geliştirmeliyiz.

Türkiye tohumculukta başarılı bir hikaye yazıyor. Tohumlarımızın değeri büyük, hem beslenmeyi hem ekonomiyi etkiliyor. Verimliliği artırmak ve yerli tohumlarımızı korumak önemli. Altyapı eksikliklerini gidermeli, güçlü örgütler kurmalı ve sürdürülebilir üretim modelleri oluşturmalıyız. Ayrıca su kaynaklarını verimli kullanmalıyız. Türk tarımının güçlenmesi için altyapı, örgütlenme ve sürdürülebilirlik üzerine çalışmalıyız. TAGEM'in 2030-2050 vizyonunu yeniden çizmeliyiz. Tüm paydaşlar olarak birlikte hareket ederek büyük kazançlar elde edebiliriz."Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Av. Ahmet Aydın konuşmasında şunları kaydetti:

"Tarımın ve özellikle tohumculuğun ne kadar hayati bir rol oynadığını her geçen gün daha iyi anlıyoruz. İklim değişiklikleri ve doğal afetlerle mücadele etmek, gıda güvenliğini sağlamak her zamankinden daha önemli. Tarım, yaşamın temel taşıdır ve toprağı işleyerek geleceğimizi inşa ederiz. Hacı Ömer Güler Başkanımızı, yönetimimizi tebrik ediyorum. Hem sinevizyon da hem de konuşmalarında çok güzel konulara değindiler. 64 bini aşkın üyesiyle 130 ülkeye ihracat noktasına gelen alt birliğimiz var.

Tarımsal anlamda büyük bir başarı elde ettik. Ancak potansiyelimiz daha da yüksek. Tarım yüzyılı mottosu çok anlamlı, tarım olmadan bir ülkenin varlığı düşünülemez. İleri tarım teknikleri ve doğayla uyum içinde üretim yaparak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz. Genel kurulumuzun ülkemiz için hayırlar getirmesini temenni eder, emeği geçen herkese teşekkür ederim."Genel Kurul, açılış konuşmalarının ardından faaliyet, mali, denetim kurul raporlarının ve bütçelerin görüşülmesi ve ibra edilmesiyle devam etti.

2. gün yapılan seçim sonuçlara göre;

Yönetim Kuruluna: Hacı Ömer Güler, Mehmet Takımcı, Miktat Olgun, Mehmet Nihat Dolaş, Nuri Taşkıranoğulları, Osman Yıldız, Alaettin Doğan
Disiplin Kuruluna: Kenan Örnekdil, Mehmet Çalışkan, Abdurrahman Dağ
Denetleme Kuruluna: Abdurrahman Alkan, Mehmet Turaç, Rüstem Arıkan
TÜRKTOB Temsilcileri: Mehmet Takımcı, Miktat Olgun, Hacı Ömer Güler, Osman Aydın, Salim Oğul, Mehmet Nihat Dolaş, Hacı Ahmet Koyuncu, Tarık Arca, Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, Osman Yıldız seçildi.

 

Benzer İçerikler