TÜRKTOB BAŞKAN YARDIMCISI VE SÜSBİR BAŞKANI SAVAŞ AKCAN LANDSCAPE İSTANBUL 2023'TE AGRO TV'DE SÜS BİTKİLERİNİ KONUŞTU


 

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, 16-18 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen Landscape İstanbul Fair 2023 2. İstanbul Peyzaj, Peyzaj Malzemeleri, Süs Bitkileri, Park ve Bahçeler Fuarı'na katılan SÜSBİR standında Agro Tv'ye konuk oldu.

Galip Umut Özdil'in hazırlayıp sunduğu Fuar Özel programında konuşan Akcan, fuarın gelişerek amacına uygun şekilde gerçekleştiğini ve ziyaretçilerle organizasyonun güzelleştiğini dile getirdi.

İstanbul'da düzenlenen bu fuarın genele hitap ettiğini ifade eden Akcan, çok çeşitli ürünlerin bu fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunulduğunu söyledi.

Akcan, üreticinin ürün kalitesini artırmasının ve buna kayıtsız kalmayan tüketicinin ürünlere ilgi göstererek pazarı büyüttüğünü dile getirdi.

Akcan ayrıca 136 milyon dolarlık ihracatın ve 50 milyon dolar seviyesindeki ithalatın Türkiye'nin dünya ile rekabette güçlü bir konumda olduğunu ve Türk ürünlerinin kaliteli olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Ukrayna-Rusya Savaşı, Filistin-İsrail Savaşı gibi etkenlerin süs bitkileri sektörünü olumsuz etkilediğini sözlerine ekleyen Akcan, bütün dünyanın birinci gündem maddesi gibi iklim krizinin sürekli konuşulduğunu ama bu doğrultuda dünyanın kayda değer adımlar atmadığını ifade etti.

Türkiye'de pırlantadan vergi alınmadığını, süs bitkisi ürünlerine uygulanan KDV'nin %20 olduğunu hatırlatan Akcan, iklim krizi ve küresel ısınmanın gündemde olduğu bu süreçte, doğaya fayda sağlayacak süs bitkilerinin KDV'sinin düşürülerek daha fazla bitkinin KDV'ye ayrılmak yerine toprağa kavuşmasına katkı sağlanmasının gerektiğini vurguladı.

Pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı talimatıyla süs bitkilerinin KDV'sinin %8'e çekildiğinde sektörün pozitif yönde ivmelendiğini ve kayıt dışı üretim ve satışların minimum seviyeye indiğinin altını çizen Akcan, %20 KDV nedeniyle istenmeyen durumlar yüzünden devletin gelir vergisi kaybı olabileceğini kaydetti.

TÜRKTOB Başkan Yardımcısı, SÜSBİR Başkanı Savaş Akcan, üretiminde uzun süre gereken ürünlerden oluşan süs bitkileri sektörünün ihracatçı bir konumdayken %20 KDV'nin bu olumlu duruma negatif etki ettiğini belirtti.

%1 KDV uygulanan fidancılık ile doğaya aynı faydayı sağlayan süs bitkilerine %20 KDV uygulanmasının uygun olmadığını ifade eden Akcan, yılın 12 ayı üretim yaparak 600 bin kadar kişiye istihdam sağlayan süs bitkileri sektörünün her türlü desteği hakettiğini vurguladı.

Süs bitkileri sektörünün finansman kaynaklarına ulaşmada zorluklar yaşadığını sözlerine ekleyen Akcan, Ziraat Bankasının genelde 1 yıllık vade ile tarımsal üretime finansman konusunda seçenek sunduğunu, süs bitkilerinin ise yıllar alan üretim sürecinden geçtiği için sektörün uzun vadeli uygun finansmana ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Üretim alanı konusunda da süs bitkileri sektörünün ciddi sorunlar yaşadığına değinen Akcan, arazilerin planlı bir şekilde ne amaçla kullanılacağı belirlenmediği için, yatırım yapılarak kurulan bir işletmenin imar nedeniyle boşaltılması gibi sorunların yaşandığını ifade etti.

Türk tarımının hakettiği seviyeye çıkması için her kesimin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğini belirterek sözlerine son veren Akcan; medya, fuar, çalıştay, kongre gibi her platformda sektörün taleplerini dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

16 Kasım 2023 / İstanbul        


 

" scrolling="no" src="https://www.youtube.com/embed/ch6WGk6LRk8?si=C6Hvp_D50Qgepebb" title="YouTube video player" width="560">

Benzer İçerikler