TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB YEREL ÇEŞİT BAHÇESİNDE HASAT ŞENLİĞİ

TÜRKTOB YEREL ÇEŞİT BAHÇESİNDE HASAT ŞENLİĞİ

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ile Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye Millî Botanik Bahçesi Müdürlüğü (TMBB) iş birliğiyle 15 Nisan’da başlayan TÜRKTOB Yerel Çeşit Bahçesi Eğitim Projesi’nde hasat coşkusu vardı. 

Proje kapsamında şimdiye kadar bini aşkın anaokulu, ilkokul ve ortaokul ve spor okulu öğrencisine eğitim verildi. 

Yaş gruplarına uygun olarak toprağın ve tohumun öneminden, tohum ekimine, yerel çeşitlerin gerekliliğinden, biyolojik çeşitliliğe kadar pek çok konuda teorik ve pratik eğitim alan çocuklarımız ve gençlerimiz DNA çıkarma etkinlikleri, azot tankı deneyleri gibi ek etkinliklerle de keyifli zaman geçirdi. 

22.08.2022 tarihinde gerçekleşen hasat şenliğine Ankara DSİ Spor Yaz Okulu, Tarım Spor Akademi, Türkiye Kömür İşletmeleri Spor Kulübü ve Türk Telekom Spor Kulübü toplam 130 öğrenciyle katıldı.

Öğrenciler, projeye katılan her öğrencinin katkısı ile yetiştirilen; fasulye, domates, mısır, bamya, kabak gibi yerel çeşitler hakkında bilgilendirildi, yetişen ürünleri hasat etti.

Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selami Yazar ile Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye Millî Botanik Bahçesi Müdürü (TMBB) Selim Arpacı da çocukları yalnız bırakmadı.

22.08.2022