TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB YEREL ÇEŞİT BAHÇESİ EĞİTİM PROJESİ BAŞLADI

TÜRKTOB YEREL ÇEŞİT BAHÇESİ EĞİTİM PROJESİ BAŞLADI
Her şey geleceğimiz için…

Her şey geleceğimiz için…

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ile Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye Millî Botanik Bahçesi Müdürlüğü (TMBB) iş birliğiyle yıl boyunca devam edecek TÜRKTOB Yerel Çeşit Bahçesi Eğitim Projesi başladı.

Millî Botanik Bahçesi Müdürlüğü (TMBB) kampüsünde bulunan seralardan birinde proje için özel olarak oluşturulan alanda Köy Hizmetleri İlkokulundan gelen 60 öğrencimize tohumun, biyolojik çeşitliliğin, gen kaynaklarının, yerel çeşitlerin ne olduğu, bunların önemi ve gerekliliği anlatıldı.

Ardından çocuklarımıza Millî Botanik Bahçesi Müdürlüğü proje yöneticileri tarafından çok neşeli bir ortamda uygulamalı olarak toprak ve tohumları tanıma, tohumları ekme, sulama ve yerleştirme eğitimleri verildi.

Çocuklara ayrıca seralarda tarımsal üretimin nasıl yapıldığı anlatıldı ve seradaki havalandırma ve sulama sistemleri gösterildi.

Eğitimlerle birlikte tohum tanıtım stadına, seradaki bitkilere büyük ilgi gösteren çocuklarımızın sevinç ve heyecanları görülmeye değerdi.

TÜRKTOB Yerel Çeşit Bahçesi Eğitim Projesi’nin ilk aşamasına katılan Millî Botanik Bahçesi Müdürü Dilaver Arslan, Türkiye Tohumcular Birliği Genel Sekreteri Dr. Muhteşem Torun ve TMBB’den Proje Lideri Dr. Kürşad Özbek çocuklara kısa birer konuşma yaptı.

Proje, yıl boyunca diğer okulların da katılımı ile çeşitli deneyler, dikim ve hasat etkinlikleriyle devam edecek.

06.04.2022 - Ankara