TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN:‘‘ZİRAİ KARANTİNA MEVZUATI KOLAYLAŞTIRILMALI’’

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN:‘‘ZİRAİ KARANTİNA MEVZUATI KOLAYLAŞTIRILMALI’’

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, zirai karantina mevzuatında yapılan değişikliklerin hem zaman hem de maliyet açısından sektöre büyük bir yük getirdiğini söyledi.

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı ve SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, 7 Ocak 2019 tarihinde İstanbul Ticaret Odasında (İTO) düzenlenen toplantıya katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Yunus Bayram, Bitki ve Bitkisel Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanı Günay Anakök, İstanbul Zirai Karantina Müdürü Servet Uslu ile İTO Meclisi Peyzaj ve Çiçekçilik Meslek Grubundan temsilcilerin ve SÜSBİR üyelerinin bir bölümünün katıldığı toplantıda zirai karantina mevzuatında yapılan son değişikliklerin sektöre etkileri gündeme geldi.

Yeni mevzuata göre eksperlerin bitkileri artık gözle tarama yapamadığını, her bir çeşit için ayrı numune aldığını bu durumun  hem zaman hem de maliyet açısından sektöre büyük bir yük getirdiğini söyleyen Akcan, karantina ve gümrüklerin altyapısı hazırlanmadan yapılan yeni düzenlemenin süs bitkileri sektörünü zora soktuğu vurguladı ve yetkilerden bu sorunun çözülmesini istedi.

Akcan, ‘’Karantina ve gümrüklerin altyapısı hazırlanmadan yapılan düzenlemeler sektörümüz için büyük bir maliyet unsuru. Ürünlerimizin doğası gereği zaman kaybına tahammülümüz olamıyor. Zirai karantina sürecinde yaşanan zorluklar, Avrupa’ya yapılan ihracatımızı ve tüm dış ticaretimizi olumsuz etkiliyor’’ dedi. 

Sektörün sadece ticaret yapmak istediğini belirten Akcan, ticaretin bu şekildeki sınırlamalarla yavaşlatılmasının yanlış olduğunu ifade etti.

TRN_2236