TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan’ın, OGM Fidanlık Ve Tohum İşleri Daire Başkanı Fahrettin Ay’ı ziyaretinde sektörün tüm sorunlarının çözümü için birlikte hareket etme kararı çıktı.

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan’ın, OGM Fidanlık Ve Tohum İşleri Daire Başkanı Fahrettin Ay’ı ziyaretinde sektörün tüm sorunlarının çözümü için birlikte hareket etme kararı çıktı.

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan’ın, OGM Fidanlık Ve Tohum İşleri Daire Başkanı Fahrettin Ay’ı ziyaretinde sektörün tüm sorunlarının çözümü için birlikte hareket etme kararı çıktı. 

***

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Fidanlık ve Tohum İşleri Daire Başkanlığı görevine atanan Fahrettin Ay’ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu.

Fidanlık ve Tohum İşleri Daire Başkan Yardımcısı Mustafa Mukan Yazar, şube müdürleri ve Ankara Orman Fidanlık Müdürü Nusret Görür’ün hazır bulunduğu toplantıda üretim planlamasından, mevcut fidanlıkların modernize edilmesine, finansman sorunlarından, mevzuat değişikliklerine kadar birçok konu kapsamlı bir şekilde gündeme geldi.

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, sektörün üretim planı yaparken zorlandığını, talep projeksiyonlarının tam anlamıyla bilinmemesinin üreticileri ve ürün arzını olumsuz etkilediğini kaydetti.

Kayıt dışı üretim ve ticaretin yarattığı haksız rekabetin kayıt içinde üretim yapan firmaları mağdur ettiğini ifade eden Akcan, üretim planlaması ve piyasa denetimi için Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile kurumsal iş birliğine hazır olduklarını kaydetti.

Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) vereceği hibe ve desteklerin yeni fidanlık kurulmasından ziyade mevcut fidanlıkların modernize edilmesi için kullandırılması gerektiğini anlatan Akcan, bu konuda da kurumsal olarak OGM’ye her türlü teknik desteği verebileceklerini kaydetti.

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) tarafından 2017 yılında başlatılan ‘’ Sektörel Kümelenme Projesi’’ hakkında katılımcıları bilgilendiren Akcan, sektöre tahsis edilecek alanlarda küçük sermayeli işletmelerin de gözetilmesinin ve yine SÜSBİR tarafından Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile birlikte hazırlanıp yürürlüğe giren süs bitkileri kalite standartlarının yaygınlaşmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

Sektörün 50 bin dekar alanda üretim yaptığı bilgisini veren Akcan, ‘’ Süs bitkileri sektöründeki fidancılarımız parça parça verilen genel tarımsal destekleri almak için yaşanan bürokratik işlemlerden dolayı zorlanıyor. Bunun yerine dekar başına tek seferde verilecek örneğin 500 TL’lik destek, sektörümüzü çok rahatlatır. Toplamda 25 milyon liralık bir destek tüm tarımsal desteğin ancak binde 25’dir. Ayrıca sektörümüze sağlanacak en önemli avantajlardan biri de KDV oranının düşürülmesidir. ’’ dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının tek çatı altında toplanmasının iki bakanlığın mevzuatlarındaki çelişen maddelerin düzeltilmesi için önemli bir fırsat olduğunun altını çizen Akcan, ‘’ Üretimin sürdürülebilirliğini sağlayan belgelerin temin edilmesinde ve yenilenmesinde  aranan şartlar ile karantina mevzuatının piyasanın ve sektörün taleplerine göre revize edilmesi gerekiyor. Ayrıca, orman mühendisi istihdamını artıracak uygulamaların hayata geçmesi için de iki bakanlığın birleşmesi bir şans.’’ dedi.

TÜRKTOB Başkanı Akcan, dış ticaret konusuna da değinerek, özellikle son dönemde yeni kuşağın üretimi bırakmaya başladığı Avrupa ülkelerine odaklanmak gerektiğini ifade etti. 

Orman Genel Müdürlüğü Fidanlık ve Tohum İşleri Daire Başkanlığı görevine atanan Fahrettin Ay ise; ‘’Özel sektörümüze her konuda destek olmak en önemli amaçlarımızdan biri. Planlama olmadan üretim olmaz. Üretim planlamamızı sektör ile birlikte yapacağız. Destek alacak projeleri birlikte değerlendirmek için zemin oluşturacağız. Teknik heyetlerin bir araya geleceği kapsamlı toplantılarla yol haritamızı oluşturalım.’’ dedi. 

16.04.2019

PLANLAMA_OLMADAN_URETIM_OLMAZ_BASKAN_WEB

PLANLAMA_OLMADAN_URETIM_OLMAZ_TOPLU_WEB