TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, ‘’ Tohumculuk, devletimizin ‘kırmızı kitabında’ yer almalı''

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, ‘’ Tohumculuk, devletimizin ‘kırmızı kitabında’ yer almalı''
Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Olağan Genel Kurulu 4 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da yapıldı.

"KENDİ ÇOCUKLARIMIZA YEDİRMEDİĞİMİZ ÜRÜNÜN TOHUMUNU PİYASAYA SÜRMEYİZ"

"ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ. TOHUMLUK FİYATLARI KONUSUNDA YANLIŞ ALGILAR VAR"

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Olağan Genel Kurulu 4 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da yapıldı.

Genel Kurul’un açılışında konuşan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan tarım sektörünün içinde bulunduğu olumsuz koşullara rağmen tohumculuk sektörü olarak çiftçinin yanında yer aldıklarını ve pozitif gelişmelere imza attıklarını söyledi.

Akcan, tohum sanayicilerinin döviz kurlarındaki artışı en az oranda fiyatlara yansıttığını, bazı sektörler gibi bayilerine dövizle fiyat listesi göndermediklerini kaydetti.  

Tarım ve tohumculuk sektörlerinin Türkiye’nin ‘Kırmızı Kitabında’ yer alması ve sektörde uzun soluklu politikaların uygulanması gerektiğini ifade eden Akcan, tohumculukla ilgili ülke birliğine kasteden kötü niyetli söylemlere anında cevap verdiklerini kaydetti.

***

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Olağan Genel Kurulu’na Tarım ve Orman Bakanlığını temsilen Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz,  Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi (TTSM) Müdürü Ali Erden, Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumculuk Dairesi Yetkilileri, sivil toplum ve meslek kuruluşlarından temsilciler ve TSÜAB üyeleri katıldı.

***

Genel Kurulun açılış konuşmasını TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz gerçekleştirdi.


"Sektörümüz için var gücümüzle çalışıyoruz"


TSÜAB Başkanı Dr. Yılmaz, kurumun Türkiye tohumculuk endüstrisini ve üyelerini temsil etmek ve gelişime katkı sağlamak için yoğun gayret gösterdiğini, ülke tohumculuğunun her alanda ilerlemesine imkân verecek ulusal tohumculuk politikalarının oluşturulmasına katkı sağladığını söyledi.


"Dış ticarette başarımız artıyor"


Tohumculuk sektörünün Tarım ve Orman Bakanlığı ile TSÜAB ve üyelerinin gayretleriyle imrenilecek bir noktaya geldiğini kaydeden Yılmaz, ‘’Kuruluşumuzdan bu yana sertifikalı tohum üretiminin 300 bin tonlardan, 1 milyon tonun üzerine, 70 milyon dolar olan ihracatımızın 150 milyon dolara çıktığını görüyoruz. İhracatın ithalatı karşılama oranı %40’lardan %85’lere geldi. Dış ticaretteki bu başarılarımızın oluşmasında Ticaret Bakanlığı ile iş birliği içinde gerçekleştirdiğimiz Sektörel Ticaret Heyeti Programlarının ve Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi’nin (UR-GE) etkisi yadsınamaz. Yeni dönemde de yeni pazar arayışlarımızı devam ediyor.’’ dedi.


"ISF Dünya Tohumculuk Kongresi 2023’te Türkiye’de"


TSÜAB’ın Dünya Tohumculuk Federasyonu (ISF) ve Avrupa Tohumcular Birliği (ESA) gibi uluslararası kuruluşların faaliyetlerine de aktif olarak katıldığını, dünya ve Avrupa’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Yılmaz, ‘’TSÜAB ve Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneğinin (TÜRKTED) girişimleriyle 2023 yılı ISF Dünya Tohumculuk Kongresi’nin İstanbul’da yapılması için ön onay alınmıştır. Bu organizasyon ülkemizin ve tohumculuğumuzun tanıtılması için büyük bir fırsat olacaktır.’’ şeklinde konuştu. 


Bitki Sağlığı Laboratuvarında sabit yatırımlar tamamlanmak üzere


Tarım ve Orman Bakanlığından alınan yetki ile kurulan TSÜAB Tohum Sertifikasyon A.Ş.’nin çalışmalarına hız verdiğini ifade eden Yılmaz, "Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi Kampüsü içinde yer alan Kapadokya Teknokent bünyesinde yaklaşık 2700 metrekare kapalı alana sahip laboratuvarın uzun dönem kiralanmasıyla ilgili ön protokol imzalanmış, malzemeler hariç olmak üzere sabit yatırımlar ise tamamlanma aşamasına gelmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’ dedi.


TSÜAB’ın Talepleri


Uygulanan politikalar ve destekler için Tarım ve Orman Bakanlığına teşekkür eden Yılmaz, geçen zaman içinde bazı sıkıntılar yaşadıklarının da altını çizerek özetle şöyle konuştu; ‘’5553 sayılı kanunda bulunan ‘faaliyetten men’ cezası kaldırılarak, ‘ ekonomik suça ekonomik ceza’ prensibine geçilmelidir. 2 yılda bir yerine en az 4 yılda bir seçim yapılmalıdır. Üyelerden alınan % 0,1’lik komisyonun tam anlamıyla tahsil edilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Kayıt, pazarlama, sertifikasyon yönetmelikleri başta olmak üzere revize edilmesi gereken alt mevzuatalar var. Kayıt Yönetmeliği ile ilgili gerekli hazırlığı yaparak Tarım ve Orman Bakanlığına sunduk. Diğer yönetmeliklerin revize edilmesi sürecinin de içinde yer almak istiyoruz. Dış ticaret ve destekleme mevzuatlarında da değişiklik taleplerimiz var. Tohumculuk sektörüne verilen desteklerin artmasını talep ediyoruz. Tohumculuk firmalarının KOBİ olarak değerlendirilmesi ve KOSGEB desteklerinden yararlandırılması bir başka isteğimizdir. KOSGEB desteği olmayınca AR-GE desteklerinden de yeterince yararlanamıyoruz. Tohumculuk sektöründe AR-GE çok uzun vadeli çalışmaları kapsadığı için TAGEM ve TÜBİTAK desteklerinden de istediğimiz oranda faydalanamıyoruz. Döner sermaye ücretlerinin yüksekliği de milli tohumculuğumuzu olumsuz etkiliyor. Çeşit geliştiren, marka oluşturan üyelerimiz belli oranlarda Kurumlar Vergisi’nden muaf tutulmalıdır. Tüm bu konular hakkında ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunduk.’’


"Biz her zaman çiftçimizin yanındayız"


Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan ise, son dönemde tarımda yaşananların tohumculuk sektörü içinde birliktelik, diyalog ve dayanışmanın önemini ile sektörün gücünün daha çok hissettirilmesi gerektiğini gösterdiğini kaydetti.

TÜRKTOB Başkanı Akcan, "Çiftçi sayısının ve gelirlerinin, tarım alanlarının, tarımın milli gelire ve istihdama katkısının, enflasyona göre üretici fiyatlarının azaldığı, buna karşın, girdi maliyetlerinin, banka borçlarının, tüketici fiyatlarının arttığı bir dönemi hep birlikte yaşamaya devam ediyoruz.

Bu dönem ayrıca birincil üretimden tüketime kadar rol alan tüm aktör ve sektörlerin ve dolayısıyla bizlerin olumsuz anlamda en çok gündeme geldiği bir dönem olarak tarihe geçmeye aday. Bizler tohumculuk sektörü olarak her zaman çiftçinin yanında yer aldık ve bu olumsuz koşullarda dahi pozitif gelişmelere imza attık.’’ dedi.


"Bayilerimize bazı sektörler gibi dövizle fiyat listesi göndermedik"


Tohum sanayicilerinin döviz kurlarındaki artışı en az oranda fiyatlara yansıttığını, bazı sektörler gibi bayilerine dövizle fiyat listesi göndermediklerini kaydeden Akcan, "Mazot, gübre, enerji maliyetlerinin artışı ortadadır. Bizi tohumluk fiyatlarının artışı açısından eleştirenler haksızlık yapmaktadır. Oluşturulmaya çalışılan negatif algıyı hep birlikte düzeltmeliyiz’’ dedi.


"İhracatımız ithalatımızı geçti"


Tohumculuk sektörüne sadece tohum olarak değil, fide, fidan ve süs bitkileri dahil edilerek bakıldığında 2018 yılında ilk kez ihracatın ithalatı geçtiğini, 20 milyon dolar dış ticaret fazlası olduğunu ifade eden Akcan, "Tüm sektörlerimiz toplamda 240 milyon dolar ithalat, 260 milyon dolar ihracat yaptı. Bu başarıya sektörümüzün gayreti ile Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleriyle ulaştık.’’ şeklinde konuştu.

 

"10 milyar dolar ticari hacmimiz var"

 

TÜRKTOB bünyesindeki yedi alt birliğin temsil ettiği sektörlerin üretim hacminin 4 milyar dolar, tüm ticari hacminin ise 10 milyar dolar olduğunu vurgulayan Akcan,  "Biz bu rakamlara ulaşabildiysek çok güçlü bir örgüt ve sektör olduğumuzun da burada bir kez daha altını çizmem gerekiyor.’’ dedi.
 

"Tohumculuk, devletimizin ‘kırmızı kitabında’ yer almalı"

 

"Bizler tohumculuk sektörünün devletimizin ‘kırmızı kitabında’ yer almasını istiyoruz’’ diyen Akcan konuşmasını şöyle sürdürdü; "Biz inanıyoruz ki; tarım ve tohumculuk milli savunma, milli egemenlik kadar önemlidir. Tarım politikalarının uzun soluklu olması gerekmektedir.’’

TSÜAB’a yaptıkları çalışmalar için teşekkür eden ve Bitki Sağlığı Analiz Laboratuvarı için Tarım ve Orman Bakanlığından destek isteyen Akcan, medya organlarında yaratılan yanlış algılara da değindi.


"Biz kendi çocuğumuza yedirmeyeceğimiz ürünü üretmeyiz. Milli, yerli ve sürdürülebilir Türk tarımı için üretiriz."


Akcan, "Medyada tohumlar ve tarımsal ürünlerle ilgili negatif algı yaratacak söylemler hepimizin dikkatini çekiyor. Bu bizi çok rahatsız ediyor. Ürünlerimiz, mesleğimiz, çiftçimiz, sektörümüz töhmet altında bırakılıyor. Bu kötü niyetli söylemler ülke birliğimizi tehdit ediyor.  Tohumluklarımız ile ilgili GDO, Hibrit ve insan sağlığı üçgeninde iyi niyetliymiş gibi ifade edilen cümlelerle oluşturulmaya çalışılan yanlış algıları, biz her ortamda düzeltmeye gayret ediyoruz. Sektörümüzdeki her paydaştan bu konuda destek bekliyoruz. Biz 100 milyon nüfusu doyuruyor, 80’i aşkın ülkeye tohum, bir o kadar ülkeye tarımsal ürün ihraç ediyoruz. Biz kendi çocuğumuza yedirmeyeceğimiz ürünü üretmeyiz. Biz milli, yerli ve sürdürülebilir Türk tarımı için üretiriz.’’ ifadelerini kullandı.

"Faaliyetten men, kapatma’ cezasını doğru bulmuyorum"

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz ise TSÜAB Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz’ın mevzuatlarla ilgili isteklerine atıfta bulunarak, "Kendi uhdemizde olan tüm değişiklik önerilerinizi son satırına kadar okuyor, istişare ediyor, gerekli talimatları veriyoruz. Ticaret Bakanlığıyla da sektör adına çalışıyoruz. ‘Faaliyetten men, kapatma’ cezasını doğru bulmuyorum. Bunu değiştireceğiz. Seçimlerinizin 4 yılda bir yapılması talebinizi de destekliyoruz. Binde bir komisyonun toplanabilmesi konusunda da Bakanlığımızı açısından mevzuat açısından gerekli çalışmalar varsa, tabi ki yaparız. Tescil, sertifikasyon ve döner sermaye ücretleri üzerinde de çalışmalarımız var.’’ dedi.


"Tohumculuk desteklerini sektörün ihtiyaçlarına göre revize edeceğiz"


Tarım ve Orman Bakanlığının tohumculuğu her zaman stratejik olarak gördüğünü ve politikalarını buna göre oluşturduğu anlatan Yılmaz, sektörü desteklemeye devam edeceklerini, destekleri sektörün ihtiyaçlarına göre revize edeceklerini kaydetti.   

TSÜAB üyelerinin KOBİ desteklerinden yararlanması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını kaydeden BÜGEM Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz, yeni yapılanmada birlik, kooperatif ve odaların daha aktif olacağını söyledi.

TSÜAB Genel Kurulu gündem maddelerinin görüşülmesi, karara bağlanması ve ibra edilmesiyle son buldu.
MANSET_WEB-
1-A_WEB
1-B_WEB
2_WEB
3_WEB
4_WEB
5_WEB