TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Türkiye nüfusu kadar ağaç hedefi!

Türkiye nüfusu kadar ağaç hedefi!
Ağaçlandırma çalışmalarına 2004 yılında faaliyete geçen Çumra Şeker Entegre Tesisleri bünyesinde kurduğu Türkiyenin en büyük Fidan Üretim Merkezi ile start veren ve 6 yıldır Konya Ovasının her tarafını ağaçlandırmak için hummalı bir çalışma yürüten Konya Şeker, Türkiye nüfusu kadar ağaç hedefine adım adım ilerliyor. 5 Haziran'ın Dünya Çevre Günü olarak kutlandığını hatırlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker'in gerçekleştirdiği ağaçlandırma çalışmalarına ilişkin şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti'nin nüfus cüzdanına sahip herkesin Konya Ovasında bir dikili ağacı olacak. Biz bütün vatandaşlarımız adına burada birer ağaç dikmekte kararlıyız. Nitekim ağaçlandırma çalışmalarına ilk başladığımız da hedefimiz Konya nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmaktı. Bu hedefi çoktan aştık, üçe katladık. Şimdi hedefimiz daha büyük, Türkiye nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmak. Bunu da gerçekleştireceğimizi biliyorum. Ağaçlandırmada yüzde 95 tutma oranına ulaştık. Önceleri ağaçlarla birlikte artacak kuş sayısı ürüne zarar verecek endişesi yaşanıyordu. Ancak şimdi bütün vatandaşlarımız, ağaçlar sayesinde oluşacak iklimleme ve tarım zararlılarıyla ekolojik mücadelenin kuşların nasibinden çok daha fazlasını bereket olarak ürüne yansıttığını yaşayarak gördü. Şimdi bizim diktiğimiz ağaçların on binlerce sahibi var.

Her köy, her çiftçi ağaçlar sayesinde oluşan verim artışına şahitlik etti. Onların dalına, yaprağına zarar gelmemesi için en hassas davrananlar şimdi çiftçilerimiz. Biz önceleri ağaç dikecek yer bulmakta zorlanırken şimdi köylerin ve üreticilerin taleplerine yetişemiyoruz. Bu anlamda da Konya Şeker sadece ağaç dikerek çevrecilik yapmamış, çevreciliği Konya'da yaygınlaştırmış, hayat tarzı haline getirmiştir. Dünya Çevre Gününü kutlarken, yaşadığımız heyecan ve mutluluğun kaynağı, daha iyi çevre şartları içinde yaşama konusunda gelecek açısından beslediğimiz umudun sebebi budur. Bu sene diktiğimiz fidanlarla birlikte ağaçlandırmada yaklaşık 6 milyon rakamına ulaştık. Bu ektiğimiz ağaçları da kaderlerine terk etmedik. Kendi kendilerine gelişimlerini sağlayacak düzeye gelene kadar, bakımını sulamasını oluşturduğumuz ekiplerle yapıyoruz. Biz ağaçlandırmayı satıh esaslı olarak Konya'nın her tarafında yapıyoruz. Bunun bir amacı var. Bu ağaçlar sayesinde oluşacak iklimleme ile verim artışını sağlamak. Ağaçlar sayesinde oluşan doğal iklimleme bölgemizdeki verimi arttırmaya başladı. Bir sonucunu daha aldık ağaçlandırmanın, ağaçlar sayesinde biyolojik hayat canlandı ve üretici için baş edilmesi ciddi bir problem teşkil eden süne ile mücadele doğal ortamında ve biyolojik olarak yapıldı ve beklenmedik bir başarı elde etti. Bunun sonucunda Konya Ovası'nda süne varlığında ciddi azalma meydana geldi.

Biz çevreciliği hayat kaynağı olarak, varlık sebebi olarak kabul eden bir kurumuz. Üretim için gerekli çevre şartları ekosistemdeki bozulma nedeniyle üretici aleyhine gelişmektedir ve ağaçlandırma ile bu denge üretici lehine yeniden tesis edilmelidir. Bizim ilk ektiğimiz ağaçlar büyüdü. Orman alanlarımız gelişti, genişledi. Artık içinde yaşayabileceklere hayatlarını idame ettirme imkanını sağlayacak düzeye geldi. Diktiğimiz ağaçların gölgesinde mola verip dinlenmek isteyenler, tarlada yorulup gölgede nefeslenmek isteyenler, gelip geçerken bakanlar görmüştür. Hemen her ağaçta artık bir kuş yuvası var. Artık bizim orman alanlarımızın doğal bekçileri, ev sahipleri sadece kuşlar olmayacak. Buralar da canlanan doğal ortamı daha da zenginleştirmek için birbirine ve insanlara zarar vermeyecek yaban hayvanlarını da doğal ortama salmaya başlıyoruz. Daha önce sincapları ormanlarımıza salmıştık, onlar orada yaşıyor ve ürüyor. 28 kovan arıyı ormanlarımıza yerleştirmiştik bunlar üredi, çoğaldı 110 kovana ulaştı. Şimdi de Ağabeyli'deki orman alanımıza kızıl geyikleri saldık. Eğer onlar buraya zenginlik katarsa, yaban tavukları, yaban koyunları, ceylanlarla ve birbirine uyumlu bir canlı deseniyle bu ormanlarımızdaki doğal hayat gelecek yıllarda daha da canlanacak. Oluşacak tabii denge de kendi içinde bu alanların doğal gelişimini sağlarken, bölgemizin verim artışına katkı verecek.”

Yetkililerden alınan bilgiye göre, ağaçlandırma çalışmalarını 44 ziraat mühendisinin nezaretinde kampanya dönemi dışında fabrikada çalışan personelin de yer aldığı ağaçlandırma ekipleriyle yürüten Konya Şeker, ağaçlandırma sahalarının bakımı ve sulamasını 36 arazözle gerçekleştiriyor. Konya'nın çevre illerle olan karayolu güzergahlarının tamamı ile Konya'nın ilçe ve köy yollarının da dahil olduğu 3 bin 600 kilometrelik mesafede ve 278 ayrı güzergahta yol kenarlarında sağlı sollu ve uygun bölgelerde 8-10 sıraya kadar derinlik kazanacak şekilde yol kenarı ağaçlandırması yapan Konya Şeker'in ağaçlandırma çalışmalarının bir ucu ise Başkent Ankara'ya kadar ulaştı. Ankara'nın mücavir alanında başlayan Konya-Ankara Ağaçlandırma Güzergahı dışında, Konya Ovası'ndan geçen ve Konya ile komşu illeri ve çevre illeri birbirine bağlayan yolları çift taraflı ağaçlandıran Konya Şeker'in yine Konya Ovası'nda çeşitli bölgelere dağılmış 27 ayrı toplu orman alanı bulunuyor.

Haberciniz