TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Türk tarımına ciddi uyarı!

Türk tarımına ciddi uyarı!
İç Sular Ekolojisti Prof. Dr. Eric Jepensen "Eğer sulamada bu kadar hor davranılırsa, Türkiye'de tarım yapılamaz bir hale gelecek" dedi. Bandırma Belediyesi'nce, "22.Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali" kapsamında düzenlenen "Kuşgölü ve Doğa Koruma" temalı panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Jepensen, geleceğin altınının su olacağına dikkat çekti. 

Prof. Dr. Jepensen, "2050'li yıllara geldiğimizde, dünyada 50 milyar insan yaşayacak. Yağmur dağılımlarında farklılıklar var. Bazı bölgelerde ciddi azalmalar var. Eğer sulamada bu kadar hor davranırsak, Türkiye'de tarım yapılamaz hale gelecek" dedi.

"Isınan ve kurak bir dünya bizi bekliyor" diye konuşan Prof. Dr. Jepensen, önemli uyarılarda bulundu:

"Tetkiklere göre, Türkiye'de tarım alanları 2080 yılında daha da sararıyor. Bir kısmında sulama yapılacak, bir kısmında yapılamayacak. Güzel alanları kaybetme riski ile karşı karşıyasınız. Şimdiden tedbir alınmalı. Salma su yerine, damlatma su kullanmalısınız. Su yönetiminde akılcı kullanımları yapmazsanız, bulanık su telefler getirecek. Şimdi harekete geçme zamanı. Küresel düşünüp, bölgesel çalışmalıyız."

trt.net