TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TOHUMUN İZİNDE

TOHUMUN İZİNDE PROJESİ (TÜRKÇE / İNGİLİZCE) KATALOĞU / İndirmek için tıklayınız.

Tohumun İzinde’nin Yerel Çeşit / Materyal Toplama Destek Programı 3. Çağrı İlanı

Türkiye Tohumcular Birliğinin (TÜRKTOB) yeni sosyal sorumluluk projesi ‘’Tohumun İzinde’’ 6 Mayıs 2016 tarihinde Antalya EXPO 2016 Kongre Merkezi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Tohumculuk üzerine yapılan yasal düzenlemeler, sadece kayıt altına alınmış tohumlukların ticaretine izin vermektedir. Bu durumda da yerel çeşitlerin tohumluklarının üretimi ve ticaretini kolaylaştıracak ve tüm bitki genetik kaynaklarımızın kayıt altına alınması için yeni yasal düzenlemelere acilen gerek duyulmaktadır.  

Bu gerçeklerden hareketle Türkiye Tohumcular Birliği “Tohumun İzinde” adıyla bir Sosyal Sorumluluk Projesi başlatmıştır. Bu projenin amacı;
Ülkemizin gen kaynaklarının ve yerel çeşitlerinin toplanması, muhafazası, ve değerlendirilmesi konusunda; mevzuatın iyileştirilmesi için öneriler getirilmesi, toplama, muhafaza ve değerlendirme çalışmalarının desteklenmesi, bu konularda ve biyokaçakçılık konusunda farkındalık yaratılması amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi yürüterek; bu konuda kamuoyu oluşturma, sahiplenme duygusu geliştirme ve bizzat bu işi destekleyerek toplama, muhafaza ve değerlendirme çalışmalarına olumlu bir katkıda bulunmaktır. 

Bu projenin bir ayağı olarak düşünülen yerel çeşitlerin toplanmasına maddi destek sağlanması kapsamında bu çağrı ilanı yapılmıştır.

’Tohumun izinde’nin Yerel Çeşit / Materyal Toplama Destek Programı 3. Çağrı İlanı ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki linkleri tıklayınız. 

3 Çağrı İlanı (Tohumun İzinde)

CV Formatı

Gelisme Raporu Formu

Harcama Usül ve Esasları

Proje Başvuru Formu

Sonuç Raporu Formu

Sözleşme

 

TÜRKİYE TOHUMCULAR BİRLİĞİ YENİ BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİNE BAŞLIYOR

''Tohumun İzinde''

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), geleceğimizin sigortası olan gen kaynaklarımızın ve yerel çeşitlerimizin korunması için toplumun bütün kesimlerini kapsayan yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor.

Proje ile temel olarak;

- Ülkemizin gen kaynaklarının ve yerel çeşitlerinin toplanması, korunması ve değerlendirilmesi,

- Biyokaçakçılık konusunda farkındalık yaratılması,

- İlgili yasal düzenlemelerin iyileştirilmesi için öneriler getirilmesi,

-Toplama, muhafaza ve değerlendirme çalışmalarının desteklenmesi amaçlanıyor.

2016 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilecek Basın ve Tanıtım Toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak projenin sonraki aşamalarında başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumumuzun tümünü kapsayan eğitimsel ve teknik çalışmalar yapılacak.

Desteğiniz bizim için çok önemli !

Türkiye Tohumcular Birliği ''Tohumun İzinde'' ana sloganı ile oluşturduğu sosyal sorumluluk projesi ile ilgili her türlü fikre açıktır.

Temel unsurları belli olan ekteki dosya ile sizlerle paylaştığımız projemizin kamuoyu tarafından daha iyi algılanabilmesi için desteklerinizin çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Bu nedenle;

* Proje logosu,

* Projenin alt sloganları / başlıkları ve

* Projenin geliştirilmesi için diğer tüm önerilerinizi iletisim@turktob.org.tr ve umut@turktob.org.tr adreslerine iletişim bilgileriniz ile birlikte bekliyoruz.

( Not: Logo tasarım örnekleri istenilen bilgisayar programında hazırlanabilir. Projede kullanılacak logo ve alt sloganların sahipleri, Basın ve Tanıtım toplantısına davet edilerek ödüllendirilecektir.)

 

EK: Sosyal Sorumluluk Projesi

 

TOHUMUN İZİNDE PROJESİ SAHAYA İNDİ

bio

Türkiye Tohumcular Birliği tarafından yürütülen ‘’Tohumun İzinde’’ sosyal sorumluluk projesi kapsamında desteklenen “İç Anadolu Bölgesindeki Bazı Yerel Çeşitlerin Toplanması, Muhafazası ve Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi“ başladı.

Ülkemizde biyokaçakçılık konusunda yürüyen tek proje olmasıyla dikkat çeken İç Anadolu Bölgesindeki Bazı Yerel Çeşitlerin Toplanması, Muhafazası ve Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi’nin amacı, özellikle yerel çeşitler açısından zengin olan İç Anadolu Bölgesinde toplama programı düzenlemek ve toplanan örneklerin Türkiye Tohum Gen Bankasında muhafaza altına alınmasını sağlamak olarak belirlendi.

Proje kapsamında yapılacak arazi çalışması sırasında illerdeki çiftçi tarlaları ve yerel-köy pazarlarından örnekler toplanacak ve yerel çeşitlerin önemi ve biyokaçakçılıkla ilgili bir farkındalık çalışması yapılacak.

Proje ile yerel çeşitlerin toplanması, muhafazası, kullanılması ve değerlendirilmesinin öneminin farklı yaş gruplarıyla paylaşılması ve bu konuda bir sahiplenme duygusunun geliştirilmesi ile biyokaçakçılıkla mücadele konusunda bir hassasiyet oluşturması hedefleniyor.

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Biyolojik Çeşitlilik ve Genetik Kaynaklar Bölümü’nden Dr. Kürşad Özbek’in yürüttüğü projede Fatma Ruveyda Alkan, Nurgül Sarı, Durmuş Deniz, Bengü Koyuncu, Mine Aydin ve Aksaray Üniversitesinden Prof. Dr. Alptekin Karagöz araştırmacı olarak yer alıyor.