TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TOHUMCULUK SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE – ÖZBEKİSTAN İŞ BİRLİĞİ GELİŞİYOR

TOHUMCULUK SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE – ÖZBEKİSTAN İŞ BİRLİĞİ GELİŞİYOR

TOHUMCULUK SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE – ÖZBEKİSTAN İŞ BİRLİĞİ GELİŞİYOR

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) yüksek kaliteli tohumlukların geliştirilmesi, üretimi ve kullanımı yoluyla dünya gıda güvenliğinin temini ile tohum ticaretini hızlandırmak ve ko­laylaştırmak için Türk Cumhuriyetleriyle ilişkilerini güçlendiriyor.

Bu kapsamda TÜRKTOB organizasyonu ile Özbekistan Tarımının Modernizasyonu programının bir parçası olan "Tohum ticareti ve dolaşımında tescil ve belgelendirme işlemlerinin sağlanması, ulusal mevzuata uygunluk ve yeni ürünlerin test edilmesinde bilgi ve tecrübenin paylaşılması, yeni tohum çeşitlerinin tarlalarda yüksek esneklik, verimlilik ve kalite ile test edilmesi ve uygun olanların belirlenmesi" projesi kapsamında Özbekistan Tarım Bakanlığına bağlı Tarımsal Ürün / Tohum Çeşitleri Test Merkezi’nde görevli uzmanlara Ankara’da eğitim verildi.  

Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selami Yazar ve Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi (TTSM) Müdürü Şakir Berktaş konuk uzmanlara Türk tohumculuk sektörü, TÜRKTOB ve TTSM faaliyetleri, Türk Cumhuriyetleriyle ilişkilerin önemi ve Türkiye-Özbekistan tarımsal iş birliği konularında hitap etti.

TTSM yerleşkesi ve Yenikent deneme alanları ile özel sektör tohumculuk firmalarında gerçekleştirilen eğitim programı 5 gün sürdü.

Konuk uzmanlar, tarla bitkileri, meyve ve sebze türlerinde tescil denemeleri (FYD, TDÖ testleri), çeşitlerin kayıt altına alınması, ıslahçı hakları ve sertifikasyon süreçleri konularında eğitim aldı.

31 Ekim – 4 Kasım 2022 / Ankara