TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TOHUM NEREDE TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

TOHUM NEREDE TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

TOHUM NEREDE TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

Tohum Dağıtıcıları Alt Birliğinin (TODAB), Tohum Nerede ana temalı toplantıları Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri yetkililerine yönelik olarak Ankara - Kızılcahamam’da devam etti.

Toplantıya Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Ömer Güler ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Hüseyin Aydın başta olmak üzere TÜRKTOB ve Alt Birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin üst düzey yetkilileri katıldı.

Toplantı, Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Aykut Hacıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. TODAB Başkanı Hacıoğlu, üretilen sertifikalı tohumun izlenebilirliğinin ve üretiminin sürekliliğinin sağlanmasının önümüzdeki dönemde üzerinde en çok duracakları konu olduğunu kaydetti.  

Hacıoğlu ayrıca TODAB’ın 2017-2022 yılları arasını kapsayan ayrıntılı bir faaliyet sunumu yaptı.

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan ise yaptığı konuşmada, TÜRKTOB’un ve Alt Birliklerinin kurulduğu 2008 yılından bu yana Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte doğru politikaların oluşturulması ve uygulanması için büyük gayret gösterdiklerini, 14 yılda alınan mesafenin de doğru bir strateji ile hareket ettiklerinin kanıtı olduğunu kaydetti.

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan sertifikalı tohum üretimindeki artış, tohumculukta Türkiye’nin kendine yeterlilik oranları ve dış ticarette ihracat lehine olan artıştan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve bu başarının önemli unsurlarından birinin de TODAB üyesi tohum bayileri olduğunu vurguladı.

TODAB üyesi bayileri, tohumculuk sektörünün çiftçi ile buluştuğu son nokta, çiftçilerin de tohumculuk sektörüyle bir araya geldiği ilk nokta olarak nitelendiren Akcan, sahada yaşanan küçük sorunların da Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan iş birlikleriyle çözüleceğine inandığını ifade etti.

Tohumculuk sektörünün bütününe bakıldığında ihracatın zaten ithalattan fazla olduğunu hatırlatan Akcan, 2022 yılının ilk 9 aylık verilerinin Cumhuriyet tarihinde ilk kez tohum ihracatının da ithalatı geçtiğini müjdelediğini söyledi.

Milli tohumların çiftçiyle buluşmasının çok önemli olduğunu kaydeden Akcan, tohum bayilerinin sadece kâr etmek amacıyla çalışan işletmeler olmadığının altını çizdi. Akcan, Tarım Kredi Kooperatiflerine milli tohumculuğun yaygınlaşmasına ve sektöre verdikleri destek için teşekkür etti, desteklerin artması temennisinde bulundu ve her zaman iş birliğine açık olduklarını söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Girdi Planlama ve Tedarik Dairesi Başkanı Caner Çelebi ise tohum tedarik, dağıtım ve satış kanallarında en etkin kurum olduklarını, fiyat konusunda da her zaman çiftçinin lehine uygulamalar yaptıklarını ifade etti.  

Toplantı, Tohum Nerede Platformu tanıtımı ile Tohumculukta Türkiye’nin İç ve Dış Ticareti konulu sunumların ilgiye takip edilmesiyle devam etti.

Ayrıca, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Hüseyin Aydın kurum içi istişare toplantısı yaptı.

23-24 Aralık 2022 / Kızılcahamam – ANKARA