TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TODAB BAŞKANI AYKUT HACIOĞLU: '' YENİ KÜRESEL ŞARTLARDA GÖREVLERİMİZ ARTTI.''

TODAB BAŞKANI AYKUT HACIOĞLU: '' YENİ KÜRESEL ŞARTLARDA GÖREVLERİMİZ ARTTI.''

TOHUM DAĞITICILARI ALT BİRLİĞİ (TODAB) 14. OLAĞAN GENEL KURULU ANKARA’DA YAPILDI.

Genel Kurula TODAB üyeleri, Türkiye Tohumcular Birliğinden (TÜRKTOB), Alt Birliklerden ve Tarım ve Orman Bakanlığından temsilciler ile davetliler katıldı.

Genel Kurulun açılış konuşmasını TODAB Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Aykut Hacıoğlu yaptı.

TODAB Başkanı Aykut Hacıoğlu konuşmasına son dönemde meydana gelen sel felaketlerinden zarar gören üreticilere geçmiş olsun dileklerini ileterek ve doğal afetlerden zarar gören TODAB üyesi bayilerin yaralarına merhem olmaya gayret ettiklerini ifade ederek başladı. 

Hacıoğlu özetle şöyle konuştu: ‘’ Pandemi, Rusya- Ukrayna savaşı, küresel ısınma ve kuraklık nedenleriyle tüm kamuoyunun ana gündem konusu tarım oldu. Gıda arz ve tedarikinde sıkıntılar yaşanıyor. Bitkisel üretimin temeli olan tohum ve tohumculuk sektörünün önemli paydaşlarından biriyiz. Çiftçimiz ile sektörümüzün buluştuğu noktayız. Yeni şartlarda görevimiz arttı. 

Bu yıl bereketli bir sezon beklentisi var. Umarım çiftçilerimizle birlikte bu zor günlerden hep birlikte çıkarız.  Bu noktada TİGEM’in sertifikalı tohum fiyatları konusunda hem çiftçimizi hem tohum üreticimizi hem de bayilerimizi memnun edecek bir politika izlemesini bekliyoruz. Herkesi memnun edecek bir fiyatın açıklanması çiftçimizin sertifikalı tohum kullanması ve tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemlidir. Bu dönemde hepimiz taşın altına elimizi sokmalıyız.

Genel Kurulumuz sektörümüze hayırlı olsun. ‘’  

***

Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selami Yazar ise birlik olmanın gereklerini tam anlamıyla yerine getiren TODAB’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında kısaca şu vurguları yaptı:

‘’ Bitkisel üretimin kaynağı tohumdur. Türkiye Tohumcular Birliğine bağlı yedi Alt Birlik bir bütünü oluşturmakta ve birlik olmanın ne demek olduğunu en iyi şekilde göstermektedir. Bitki ıslahından, çeşit geliştirmekten başlayan tohumculuk sektörü TODAB üyesi bayiler aracılığıyla çiftçilerimize ulaşıyor. Tüm Alt Birliklerimiz bitkisel üretimin en yüksek seviyeye ulaşması için yoğun gayret gösteriyor. Tohum dağıtıcılarımızın doğru bilgilerle, uygun çeşidi üreticilerimizle buluşturması çok önemlidir.  Yanıltıcı, yanlış bilgilerin önüne geçebilmemiz için bayilerimize büyük görevler düşüyor. TODAB üyesi bayilerimiz bu görevlerini de en iyi şekilde yapıyor.  

Son 10 yılda sektörün tüm değişkenlerine baktığımız zaman büyük bir başarının yakalandığı görülüyor. Birçok sektörün 2023 hedeflerine ulaşılamadığı bir ortamda biz tohumculuk sektörü olarak 2-3 yıl önce 2023 hedeflerini aştık.

Tohumluk fiyatları çok önemli.  Bizim ilk olarak ürün ile tohumluğun farklarını daha iyi anlatabilmemiz gerekiyor.

TODAB Genel Kurulu hayırlı olsun.’’

***

Genel Kurul, 2021 yılına ait faaliyet, denetim ve mali raporların okunması, görüşülmesi ve ibra edilmesi ile 2022 yılı iş programı ve bütçesinin oy birliği ile kabul edilmesiyle sona erdi. 

***

11 Haziran 2022 - ANKARA