TİGEM 2023 YILI SAFKAN ARAP ELİT KOŞU TAYI SATIŞLARININ İLKİNDE BUGÜN TARİHİ REKORA İMZA ATTIAnadolu Tarım İşletmesi yetiştirmesi safkanların camianın beğenisine sunulduğu ve TİGEM Genel Müdürü Dr. Hasan Gezginç'in yer aldığı açık artırmada, ortalama 994 bin TL fiyatla toplam 17 elit koşu tayı satıldı.

Müzayedenin sonunda TİGEM, toplam 16 milyon 900 bin TL satış hasılatı elde ederken tarihi bir rekora da imza attı.

En yüksek bedelli tay satışı, ortalama satış fiyatı ve toplam satış hasılatı olmak üzere TİGEM 3 ayrı kategoride rekor kırmış oldu.

Açık artırmanın en yüksek fiyatla alıcı bulan safkanı "Başaran Tay" 2 milyon 500 bin TL bedelle Mehmet Çelik tarafından satın alındı.

"Başaran Tay"ı; 1 milyon 800 bin TL fiyatla Abdullah Kılınç tarafından satın alınan "Emrecan Bey" isimli safkan ve 1 milyon 700 bin TL bedelle Birkan Bora Akarsu'nun satın aldığı "Alptekin" isimli safkan takip etti.

Müzayedenin açılış konuşmasında TİGEM Genel Müdürü Dr. Hasan Gezginç, Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarına kadar dayanan safkan Arap atı yetiştiricilik faaliyetlerini büyük bir sorumluluk ve profesyonel bir yaklaşımla sürdüren TİGEM'in bu alanda dünyanın en köklü kuruluşu olduğunun altını çizdi.

Yarış sektörünün devamlılığı ve geliştirilmesi adına da bir sigorta görevi gören TİGEM'in atalarından miras kalan bu gen kaynaklarını gelecek nesillere güvenle aktarmak için aynı bilinçle çalışmalarını sürdüreceğini ifade eden Genel Müdür Gezginç, satışların alıcılara hayırlı olmasını ve bol kazanç getirmesini dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

TİGEM'in 2023 yılı ikinci elit tay satışı 3 Ekim Salı günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda yapılacak. Karacabey Tarım İşletmesi yetiştirmesi safkanlar düzenlenecek ihaleyle camianın beğenisine sunulacak.

KAYNAK: tigem.gov.tr

Benzer İçerikler