TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TARSİM'e acil revizyon çağrısı!

TARSİM'e acil revizyon çağrısı!
Kısa adı TARSİM olan Tarım Sigortaları havuzunun oluşması ile birlikte tarım ürünlerinin sigorta kapsamında güvence altına alınması doğru bir uygulama olarak görülürken, iklim değişikliğine bağlı zararların her üründe farklı olduğu vurgulanarak acil revizyon yapılması istendi. Bu uygulamada alışılagelmiş sistemler kullanıldığını hatırlatan ASÜB Başkanı ve Beta Sulama ve Fidancılık Genel Müdürü Ziraat Mühenrisi Gürsel Tanrıver, konu ile bir açıklama yaptı.Tanrıver açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

TARSİM havuzunun oluşması ile birlikte tarım ürünleri sigorta kapsamında güvence altına alınmıştır ve bu uygulama çok doğrudur. Fakat bu uygulamada alışılagelmiş sistemler kullanılmaktadır. Oysaki her türün zararı, o türün uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve tür bazlı zarar skalaları oluşturulmalıdır.

Ülkemizde bazı bölgeler dolu bölgesi olarak anılırken, diğerleri dolu bölgesi değilmiş gibi görülse de, son iki yıldır bölgemizde oluşan iklim değişiklikleri sonucu hemen, hemen her bölge artık dolu bölgesi riski taşımaktadır. Özellikle bölgemizdeki sert ve yumuşak çekirdekli meyve üreticileri, oluşan bu iklim değişikliğinden ciddi zarar görmüştür.

Ürünlerini güvence altına almak için TARSİM’ e başvuran çiftçiler, Tarım İl Müdürlükleri uzmanları tarafından yüzde 70-80 zarar tespiti yapılan bahçelerinde TARSİM experlerinin yüzde 30-40 zarar değerlendirmesi yapmalarını şaşkınlıkla karşıladılar.

Adana Sert Çekirdekli Meyve Üreticileri Birliği (ASÜB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Tanrıver, TARSİM’in dolu zararı yaşayan bütün türleri aynı skala içerisinde değerlendirmeye devam etmesi halinde sert ve yumuşak çekirdekli meyve üreticilerinin sigorta yaptırmaktan vazgeçeceğini söyledi. Tanrıver,  üreticilerin doluya karşı maliyetlerinin yükselmesini ve bazı dezavantajlarını da göze alarak, bahçelerinin üstünü örtme yoluna giderek ürünlerini kendi çabaları ile korumaya alacaklarını belirtti. TARSİM tarafından uygulanan skala sisteminin sert ve yumuşak çekirdekliler bazında revize edilerek bir an önce uygulamaya konmasını isteyen Gürsel Tanrıver, şöyle konuştu:

“Üreticilerimiz herhangi bir dolu hasarında ürünlerini güvence altına almak için TARSİM’den sigorta yaptırmıştır. Fakat, dolu hasarının ardından gelen TARSİM ekspertizlerinin uyguladığı skala sisteminin yanlışlığından dolayı, yüzde 70-80 olan zararlarının sigorta tarafından yüzde 30’lar seviyesinde ödenmesi sert çekirdekli meyve üreticilerini sıkıntıya sokmuştur. Şeftali, nektarin, erik, kayısı gibi sert çekirdekli ve elma gibi yumuşak çekirdekli ürünlerde, TARSİM eksperleri 1-3 adet lekeli, 3-5 adet lekeli vb. gruplandırma sistemi uygulamışlardır. Hâlbuki, bu tür ürünlerde bulunan tek dolu darbesi,  ince kabuk zarından dolayı meyvenin imhasını gerektirmektedir. Çünkü, zarar gören bu tür ağaçlardaki meyveler koparılıp yok edilmezse, ağaç kendisini toparlayamayıp bir sonraki yılın meyve gözünüzü oluşturamaz.

Bölgemizde, dolu hasarının ardından, Tarım İl Müdürlükleri uzmanları tarafından yapılan yüzde 70- yüzde 80 zarar tespiti, TARSİM eksperleri tarafından yüzde 30-40 arasında olarak değerlendirilmektedir. Halbuki dolunun ardından ağaç tamamen zarar görmüştür.

TARSİM’in sert çekirdekli meyvelerdeki uygulamalarının ve değerlendirme skala sisteminin acilen düzeltilmesi, üreticinin mağdur olmadan gerçek zarar üzerinden hasar bedellerini alması sağlanmalıdır. Çünkü, dolu zararı görmüş ağaç bugün sadece meyve kaybetmiş gibi görünse de bir sonraki yıl da meyve verimini kaybetmiştir. Ağacın eski verimi ile meyve verebilmesi için, hızlı bir şekilde tedavi edilmesi, bakımının yapılarak önlem alınması¬ gerekmektedir. TARSİM’in zarar tespitinde sert çekirdeklilerde düşük skalalara değil, yüksek skala ile destek vermesinde işte bu sebeplerden dolayı fayda vardır.”

Tanrıver, ayrıca “TARSİM tarafından dolu zarar tespitinde kullanılan skala sisteminin sert ve yumuşak çekirdekliler bazında acilen revize edilerek uygulamaya konması gerekmektedir. Bununla ilgili olarak TARSİM ve Tarım Bakanlığı ile ASÜB olarak görüşmelerimize devam edeceğiz” dedi.

www.turktobhaber.com