TARIM VE ORMAN BAKANI YUMAKLI, İL MÜDÜRLERİ İLE BİR ARAYA GELDİBakan yardımcıları ve birim amirlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Bakan Yumaklı görevlerine yeni atanan il müdürlerine başarı diledi.

Tarım ve Orman Bakanlığının, Türk tarımının ve tarım sektörünün geleceğine yön veren önemli bir bakanlık olduğuna dikkati çeken Bakan Yumaklı, “Yaptığınız iş çok değerli ve kıymetli. Biz Bakanlık olarak Türkiye'de yaşayan herkesin hayatının her aşamasında bulunuyoruz" diye konuştu.

Bitkisel üretimden gıdaya, ormandan suya birçok alanda yer aldıklarını belirten Bakan Yumaklı, “Dünya genelinde 'yeni normal' diye adlandırılan süreç bundan sonra da devam edecek. Su, en önemli konulardan biri olacak. Bu sebeple elimizdeki kaynakları en iyi şekilde kullanmak ve insanların istifadesine sunmak zorundayız." dedi.

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek gerektiğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı özellikle iklimsel faktörlerin daha dikkatle izlenmesi gerektiğini, doğal afetlerin de yapılacak planlamalarda göz önünde bulundurulacağını vurguladı.

TÜRKİYE YÜZYILI'NIN İNŞASI

Bakan Yumaklı Türkiye Yüzyılı'nın tarım ve hayvancılık alanındaki çerçevesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Bizi dünya gıda sektörünün en önemli aktörlerinden biri hâline getiren tarım ve hayvancılıkta, girdi fiyatlarını düşüren, üretici gelirlerini artıran, tüketici erişimini kolaylaştıran bir sistemi hayata geçireceğiz." ifadesinin oluşturduğunu anlattı.

Kısa orta ve uzun vadeli çalışma planlarını belirlediklerinin altını çizen Bakan Yumaklı, “2024 yılında da sürdürülebilir üretim, verimli üretim, kaliteli ürün, kayıtlılık ve tarımsal yatırım konularını birbiriyle ilintili hâle getireceğiz. Belirlediğimiz bu hususlar Orta Vadeli Plan'da da yer buldu." diye konuştu.

Başta planlı tarım olmak üzere sözleşmeli tarım, ekilemeyen tarım arazileri ve Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilgili konuların büyük bir önem arz ettiğine değinen Bakan Yumaklı, il müdürlerine de bu konuları yakından takip etmeleri talimatını verdi.

“Bakanlığımız merkez birimleri ile taşra birimlerimiz arasında bağlantı hiçbir zaman kopmamalı." diyen Bakan Yumaklı şunları kaydetti:

“Sizler bulunduğunuz illerde bakanlığımızı temsil ediyorsunuz. Temsil ettiğiniz bakanlıkla ilgili tarım ve hayvancılık yapan üreticilerin beklentilerini karşılamalısınız. Vatandaşlarla temas hâlinde olmalı ve onların sorunlarına çözüm üretmelisiniz. Ayrıca görev yaptığınız illerin verilerine de hâkim olmalı ve çözüme kavuşturulması gereken konuları da tespit ederek gereğini yapmalısınız."

KAYNAK: tarimorman.gov.tr

Benzer İçerikler

TİGEM 2023 YILI SAFKAN ARAP ELİT KOŞU TAYI SATIŞLARININ İLKİNDE BUGÜN TARİHİ REKORA İMZA ATTI
TİGEM'in 2023 yılı safkan Arap elit koşu tayı satışlarının ilki bugün (19.09.2023 Salı) İstanbul Vel...
BAKAN YUMAKLI: “KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIMI BU AY TAMAMLANACAK”
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Adıyaman programı kapsamında Valiliği ziyaret ederek, Vali Os...
TARIM VE ORMAN BAKANI YUMAKLI'DAN ORMAN KÖYLÜLERİNE MÜJDE
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde düzenlenen Türkiye 6. Kanyo...
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI YABAN HAYVANLARINA CAN SUYU OLUYOR
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Millî Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce, küresel iklim değiş...
BAKAN YUMAKLI: “TMO FINDIK ALIMLARINA 28 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK”
Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya giden Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Perşembe ilç...
BAKAN YUMAKLI: “GİRESUN FINDIĞI DÜNYA MARKASI OLDU”
Bakan Yumaklı, Avrupa Birliği'nden tescil alan Giresun tombul fındığının bir dünya markası hâline ge...
DEPREMLERDEN ETKİLENEN İLLERDE TARIM ALANLARI TEKRAR SUYLA BULUŞTURULUYOR
Tarım ve Orman Bakanlığı 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde tarımsal...
TARIM VE ORMAN BAKANI YUMAKLI, BM HABITAT İCRA DİREKTÖRÜ SHARIF İLE GÖRÜŞTÜ
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, BM-HABİTAT İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ve beraberinde...