TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ: “TARIM STRATEJİK VE VAZGEÇİLMEZ BİR SEKTÖR”

TARIM VE ORMAN BAKANI PROF. DR. VAHİT KİRİŞCİ: “TARIM STRATEJİK VE VAZGEÇİLMEZ BİR SEKTÖR”

"COĞRAFİ ÜSTÜNLÜĞE SAHİBİZ"

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünde (TAGEM) düzenlenen 2022 Yılı Genişletilmiş Koordinasyon Toplantısı'nda katılımcılara seslendi.

Toplantıda yaptığı konuşmada, TAGEM'in  AR-GE faaliyetleri ile gerek ülkemizin tarımına gerekse dünyaya sağlamış olduğu katkıları dolayısıyla önemsenmesi gereken güzide bir kurum olduğunu vurgulayan Bakan Kirişci, "Akademik camiada profesörlük unvanı ile birlikte bu çalışmalara tarım makinaları alanında ben de katkıda bulunmuş bir AR-GE'ciyim, bir araştırmacıyım." diye konuştu.

Bütün dünya ülkelerinin bugün kendi tarımsal varlıklarını dışarıya çıkarmadan koruyabilmenin çabası içinde olduğunu söyleyen Bakan Kirişci, "TAGEM bu 130 yıllık geçmişiyle Bakanlığımızın bu manada akıl teri döken güzide bir kurumudur." dedi.

"COĞRAFİ BİR ÜSTÜNLÜĞE SAHİBİZ"

Türkiye'nin doğu ile batı, güney ve kuzey arasında tam bir köprü görevi gören Allah'ın bahşettiği bir coğrafi üstünlüğe sahip olduğunu belirten Bakan Kirişci, "3 buçuk saatte uçakla uçtuğunuzda 55 ülkeye erişebiliyorsunuz ve bu ülkelerdeki nüfusun da dinamizmini dikkate aldığımızda önemli bir coğrafik üstünlüğümüzün olduğunu görüyoruz. Şimdi böyle bir coğrafi üstünlüğe sahip bir ülkenin uzunca bir süre sadece bunun edebiyatını yapıyor olması açıkçası hepimizi üzmüştür. Ancak özellikle şu son 20 yılda üstünlüğün kullanılması ihracat rakamlarımıza da yansıdı. Dünya siyasetindeki yerimize de yansıdı ve bu üstünlüğümüzü tabii ki önce ticaretimize, sonra siyasetimize, uluslararası ilişkilerimize mutlaka yansıtmamız gerekiyor. Bunların hepsi şu anda büyük bir gayretle büyük bir çabayla gerçekleştiriliyor." açıklamasını yaptı.

AR-GE'nin sadece kendimiz için değil, hedef kitle veya buna ihtiyaç duyanların da içinde yer aldığı bir çaba, bir faaliyet olmak durumunda olduğunu ifade eden Bakan Kirişci, "Maalesef uzunca bir süre Türkiye'de üniversitelerimiz de dâhil olmak üzere araştırma kurumlarımızın özel sektörün taleplerinden ve ihtiyaçlarından veya aralarındaki kopukluktan kaynaklı olarak bir araya gelemedikleri görüldü. Yine son yıllarda, özellikle son 20 yılda oluşturulan teknokentler sayesinde bugün çok güzel çalışmalar yürütülüyor ve bu ülkenin her alanda AR-GE'sine ciddi manada katkı sağlanıyor." dedi.

"GÜÇLÜ BİR BAKANLIĞIZ"

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak güçlü bir bakanlık olduklarının altını çizen Bakan Kirişci, "150 bine yaklaşan çalışanımızla Türkiye'nin en güçlü olan bakanlıklar sıralamasında 5'inci sıradayız. Böylesine güçlü bir bakanlığın çalışanı olmak hepimiz için bir onurdur. Pandemi döneminde bu görülmüştür. Dolayısıyla böyle bir bakanlığın mensubu olmak tabii ki bizim için büyük bir mutluluk. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu görevi bize tevdi etmesiyle beraber hepimizin bu konudaki sorumluluğu bir kat daha artmıştır." şeklinde konuştu.

Tarımın vazgeçilmez ve stratejik bir sektör olduğunun altını çizen Bakan Kirişci, "Tarımın temel misyonu, bulunurluğu sağlamaktır. Ancak bu bulunurluk kendi üretimimizle olmalıdır. Bulunurluğu bedelini ödeyerek dışardan ithal yoluyla da gerçekleştirebilirsiniz. Ama bunun sürdürülebilir bir şey olmadığını, son yaşadıklarımız bir kez daha bize gösterdi." diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr