TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SÜSBİR 14. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

SÜSBİR 14. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) 14. Olağan Genel Kurulu, 13 Ağustos 2022 tarihinde Ankara’da Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Dr. Vehbi Eser Konferans Salonu'nda yapıldı.

Genel Kurula; Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, TÜRKTOB Yönetim Kurulu üyeleri, alt birliklerin başkan ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı. 

Genel Kurulun açılışında konuşan TÜRKTOB ve SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, süs bitkilerinin son 3 yıl içinde ivmelenmesini artıran sektörlerin başında geldiğini ifade etti. 

Sektörün 2018 yılına kadar açık veren dış ticaretinin 2021 yılına gelindiğinde 80 milyon dolar fazla verdiğini vurgulayan Akcan, pandemi döneminde üretim mücadelesi verdiklerini ve cirolarının büyüdüğünü kaydetti. 

SÜSBİR’in üye sayısının bine yaklaştığını kaydeden Akcan özetle şöyle konuştu:
 
"Tarım ve Orman Bakanlığının uğraşması gereken çok iş var. Bu nedenle süs bitkileri sektörünün sorunları gündemin alt sıralarında kalıyor. Yüksek KDV oranı en büyük sorunumuz olmaya devam ediyor. Pandemi nedeniyle kapanma döneminde bir yıllık süreyle Sayın Cumhurbaşkanı KDV’yi %8’e düşürdü ancak bunun sürekliliği sağlanamadı. Tekrar %18 KDV ile çalışmaya başladık. Tüm platformlarda ve medyada bu konuyu gündemde tutmaya çalışıyoruz. 

İklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın olumsuz etkilerini azaltacak önlemlerin başında, hem kırda hem de kentte yeşil doğal alanların artması ve sürekliliklerinin sağlanması geliyor. Bunu temin eden sektör biziz, bizim ürünlerimiz. Ama biz toprağımıza dikeceğimiz her yüz bitkinin 18’ini vergi olarak ödemek zorundayız. Bu oran karar vericilerin iklim değişikliği ile mücadelede ne kadar samimi olduklarının bir göstergesidir.  

Bizim sektörümüzün daha çok görünür olması lazım. Bunun için de üyelerimizle birlikte gücümüzü artırmamız gerekiyor. 

Genel Kurulumuza katılan üyelerimize ve misafirlerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun."

SÜSBİR Genel Kurulu, gündemin görüşülmesi ve onaylanması, meslekte 25. ve 50. yıllarını dolduran üyelere plaket verilmesi, faaliyet, mali ve denetim kurulu raporlarının okunması, görüşülmesi ve ibra edilmesi, 2023 yılı tahmini bütçesinin görüşülmesi ve onaylanması ile diğer maddelerin oy birliği ile karara bağlanması ile devam etti. 

Daha sonra söz alan Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumculuk Daire Başkanı Sezgin Karadeniz ise süs bitkileri sektörünün son dönemde büyük bir ivme yakaladığını vurguladıktan sonra kısaca şunları söyledi:

"Net ihracatçı olan bir sektörden söz ediyoruz. Ekonomiye ve istihdama katkınız çok büyük. Hepinize Bakanlığımız adına teşekkür ediyorum. KDV’nin düşürülmesi, ağaç formundaki meyve fidanlarının ihracatı ve kamu alımları konuları gündemimizdedir. Bu konulardaki mevzuatı birlikte revize edeceğiz. İlgili diğer kamu kurumlarıyla birlikte daha etkin çalışacağız. Bundan sonra da önümüzde şimdilik engel olarak duran tüm sorunları iş birliği içinde çözeceğiz."
 
SÜSBİR Genel Kurulu dilek ve temennilerle sona erdi.