TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SİVAS'TA İLK KEZ EKİLEN KENEVİR BOY VERDİ

SİVAS'TA İLK KEZ EKİLEN KENEVİR BOY VERDİ

Sivas’ta yaklaşık 170 dönüm arazide ilk kez ekilen kenevir bitkisi boy verdi. Üretilen kenevirin tekstil, ilaç ve savunma sanayisi gibi alanlarda kullanılması planlanıyor.

Sivas’ın kenevir ekilebilen 20. il olarak onaylanmasının ardından geçtiğimiz mayıs ayında kent merkezinde bulunan bir alana uyuşturucu değeri düşük olan kenevir ekimi yapılmıştı. Yaklaşık 100 dönüm alanda Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 70 dönüm alanda ise çiftlerin ektiği kenevir bitkisi 2 ay içerisinde boy verip yeşerdi. Yüksek rekolte beklenen kenevir bitkisinin; tekstil, ilaç ve savunma sanayisi gibi alanlarda kullanılması planlanıyor.

"Sivas’ımız kenevir şehri olacak"

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, önümüzdeki yıllarda Sivas’ın kenevir şehri olacağını belirterek, “2018 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan kenevir ekimine Sivas’ın da 20’nci il olarak dahil edildiğini söylediğinde biz 2018’den bugüne kadar çiftçilerimizle tüm hazırlıkları yaparak 2021’in bahar ayında keneviri ekmiş olduk.

Bunun da öncülüğünü yapan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitemizin katkılarıyla beraber ve iş alanımızın gelmesiyle beraber yaklaşık 100 dönüm civarında bir kenevir ekimi yapıldı. 

Sivas’ta toplam 170 dönüm kenevir ektik. Biliyorsunuz bu kenevirin ülke ekonomimize çok büyük katkısı var. Bunu da biz Sivas’ta öncülük yapmak için Sivas Ziraat Odası ve Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak Valiliğimiz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ile hep beraber elimizi taşın altına koyarak burada güzel bir çalışma yaptık. 

İnşallah sonu güzel olacak. Türkiye ekonomisine, Sivas ekonomisine, sanayisine keneviri kazandırmak için canla başla çalışıyoruz. 

Bu sene belki az bir dönüm ekildi ama önümüzdeki yıllarda Sivas’ımız kenevir şehri olacak. Ülke ekonomisine katkıda bulunacak. Fabrikamız hazır. Altyapılarımız  hazır. Rekoltemiz ilk baktığımız zaman tam tonajını veremem ama miktarımız çok fazla." dedi.

Uyuşturucu özelliği yok lif üretiminde kullanılacak

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Tolga Karaköy, kenevirin lifine yönelik çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Burada kenevir yetiştiriciliği yapmaktayız. Kenevirle ilgili olarak sanayi üniversite iş birliği anlamında bir projemiz söz konusu. Bu proje kapsamında biz de yatırımcımızı desteklemek adına hem kenevir yetiştiriciliği yatırımcımıza ulaşması adına hem de ıslahı konusunda çalışmalarımıza başladık.
 
Burada vurgulanması gereken en önemli konu şu ki bu kenevirler lif keneviri. Lifine yönelik olarak biz yapıyoruz. Yani uyuşturucu madde miktarı bunların binde 2. Bunlar hiçbir şekilde uyuşturucu madde olarak kullanılan kenevir değil. Öncelikle onun altını çizmek istiyorum. Bu önemli bir konu. Biz lif keneviri üretiyoruz. Bu noktada da endüstriyel yani lif keneviri konusunda ıslah çalışmalarının ve yetiştiriciliğinin bölgemizde sağlıklı bir şekilde yapılmasına katkı sağlamak adına bu projeyi yaptık. 

Kenevirin kullanım alanları çok yaygın. Çok farklı alanlarda kenevirin kullanımı söz konusu. Bildiğiniz gibi kenevirin lifi çok sağlam. Sağlam olduğu için halatlardan gemi urganlarına kadar aklınıza gelebilecek tekstil sanayinde çok rahat olarak kullanıldığını görürüz. Tekstilde kullanılabildiği gibi otomasyon oto sanayinde de özellikle Avrupa’da birçok ülkede oto kaportalarının yapımında kenevir liflerinin belli oranlarda kullanıldığını biliyoruz. Bunun yanında savunma sanayinde, çelik yeleklerin üretiminde, tankların, savunma sanayinde kullanılan araçların kaportalarının yapılmasında kenevirin çok yoğun olarak kullanıldığını görüyoruz." diye konuştu.