TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SİLAJLIK MISIRDA REKOLTE SEVİNCİ

SİLAJLIK MISIRDA REKOLTE SEVİNCİ

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde, ikinci ürün olarak silajlık mısır eken üretici, yaşanan kuraklığa rağmen hasattan yüksek verim elde etmenin sevincini yaşıyor.

Çiftçi Hasan Boztepe, bu yıl su kuraklığından dolayı mısır ekimlerini azalttıklarını ifade ederek, Tarım ve Orman Bakanlığı %75 hibeli tohum desteği verince bu destekten faydalandıklarını belirtti. 

Boztepe, “İkinci ürün olarak ektiğimiz bu tohumdan çok memnunuz. Kuraklık olduğu halde dönüme 5-6 ton verim aldık. Bu desteklerinden ötürü Tarım ve Orman İl Müdürümüze ve Tarım ve Orman İlçe Müdürümüze çok teşekkür ederim." dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün desteğiyle 2021 yılı için 44 üretici ile bin 325 dekar alanda haziran ayının 2. haftasında ekim yapılarak başlanan silajlık mısır projesi kapsamında 3 bin 975 kilogram silajlık mısır tohumu alınmış ve alınan tohumluk maliyetinin %75 bedeli Bakanlık bütçesinden, %25'i ise çiftçi katkısı ile sağlanmıştı.

Yazıhan ovasında özellikle düşük rakımlı alanlarda su ile ilgili problem olmayan alanlarda ikinci ürün olarak yem açığını karşılamak için silajlık mısır projesi uygulandı.