TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM DESTEKLERİNDE VE DİĞER BAZI DESTEKLERDE ARTIŞ VE DEĞİŞİKLİK OLDU

SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM DESTEKLERİNDE VE DİĞER BAZI DESTEKLERDE ARTIŞ VE DEĞİŞİKLİK OLDU

2022 yılında çiftçiye yapılacak tarımsal destek ödemelerinde  değişikliklere gidildi.

2022 YILI ÜRETİMLERİ İÇİN SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM DESTEĞİ 6 ÜRÜNDE ARTTI

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'nda ek bir değişikliğe gidilerek, 2022 üretim yılı için sertifikalı tohum kullanım desteği; arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf ve çeltikte 16 liradan 24 liraya çıkarılırken; aspir, nohut, kanola, susam, kuru fasulye, mercimek, yonca, patates, fiğ, yem bezelyesi, korunga, soya ve yer fıstığında ise bir artışa gidilmedi. Bu ürünlerde sertifikalı tohum kullanım desteği 2021 üretim yılı destek miktarları ile aynı olacak. Buna göre; aspir 5 lira, nohut ve kanola (kolza) 20 lira, susam 4 lira, kuru fasulye, mercimek ve yonca 30 lira, patates 100 lira, fiğ, yem bezelyesi, korunga ve soya 22 lira ve yer fıstığı ise 17 lira olacak. 

Yapılan değişikliklerle  hububat grubunda gübre, mazot desteği 42 liradan 92 liraya yükseltilirken, tarımsal yayım danışmanlık desteği 6 bin lira artırıldı. 7 havzada ise yağlık ayçiçeği ekimi destek kapsamına alındı.

2022 yılında çiftçiye ödenecek toplam tarımsal desteklere 3.2 milyar lira ek ilave yapılarak toplam 25.8 milyar liradan 29 milyar liraya çıkarılmıştı. Tarımsal destekler bütçesine konulan ek 3.2 milyar lira desteğin hangi kalemlerde kullanılacağı Resmî Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile netleşti. 

2021 yılında yapılacak tarımsal desteklemeler ve 2022 yılında uygulanacak gübre ve sertifikalı tohum kullanım desteklerine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair karar Resmî Gazete’de yayımlandı. 

5 ÜRÜNDE GÜBRE MAZOT DESTEĞİ 42 LİRADAN 92 LİRAYA ÇIKARILDI

Buna göre; 2021 yılı üretimleri için; buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale’ye ödenecek mazot gübre desteğine ilave olarak dekara 50 lira ek girdi desteği ödenecek. Çiftçiye bu 5 üründe 22 lira mazot, 20 lira da gübre desteği olmak üzere toplam 42 lira olarak ödenecek destek miktarı ek girdi desteği ile birlikte 92 liraya çıkarıldı. 50 lira ek ilave desteği sadece 2022 yılı ödemelerine mahsus olacak. 

7 HAVZADA YAĞLIK AYÇİÇEĞİ  DESTEK KAPSAMINA ALINDI

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında 7 havzada desteklenen ürünlerde de değişikliğe gidildi. 

Buna göre; Aydın-Efeler, Aydın-Köşk, Aydın-Sultanhisar, Aydın-Yenipazar, Karabük-Eskipazar, Kütahya-Domaniç ve Sivas-Hafik havzalarında yağlık ayçiçeği de destek kapsamına alındı.

TARIMSAL YAYIM DANIŞMANLIK DESTEĞİ 46 BİN LİRADAN 52 BİN LİRAYA ÇIKARILDI

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'nda, daha öncesinde 46 bin lira olan tarımsal yayım ve danışmanlık desteği de 52 bin liraya çıkarıldı.