TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SAVAŞ AKCAN: SÜS BİTKİLERİ GELECEĞİN SEKTÖRÜDÜR

SAVAŞ AKCAN: SÜS BİTKİLERİ GELECEĞİN SEKTÖRÜDÜR

SAVAŞ AKCAN: SÜS BİTKİLERİ GELECEĞİN SEKTÖRÜDÜR

Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi bu yıl 17.kez düzenlendi.

Fuarın açılış töreninde konuşma yapan Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan,  sektörün üretim kapasitesinin  %4o’dan fazlasını temsil eden bir bölgede yer alan Ödemiş’te, 17 yıldır gelenekselleşen böyle bir serginin olmasının sektör adına çok önemli olduğunu vurguladı.

Akcan, ‘’ Ülkemizde süs bitkileri üretiminin başladığı en önemli yerlerden biri Ödemiş’tir, Menderes Havzası’dır. Hem iç tüketime hem ihracata giden ürünlerin en kaliteli şekilde yetiştirildiği yerlerden birindeyiz.

Ödemiş Süs Bitkileri Sergisi’ni biz de TÜRKTOB ve SÜSBİR olarak destekliyoruz. Ödemiş Belediyesi’ne ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de teşekkür ediyoruz.

  • KDV sorunu devam ediyor

İklim krizinin, küresel ısınmanın ve doğa tahribatının yaralarını saracak, doğal yaşamı yeniden canlandıracak sektör süs bitkileridir.  Ancak bu kadar önemli bir sektörün KDV’si hâlâ %18. Tarımın hiçbir kaleminde %18 KDV yok. Sayın Cumhurbaşkanı pandemi döneminde KDV’yi %8’e çekti. Bunun sonucunu hemen gördük. 2022 yılının ilk 7 ayında 72 milyon dolar ihracata karşılık 26 milyon dolar ithalat yaptık. Bu sektöre destek verdiğinizde kısa zamanda muazzam gelişmeler yaşanıyor. Ancak pandemi dönemi bitince KDV tekrar %18 oldu.

Talebimiz KDV’in tekrar indirilmesidir. Sektörde hem üretimi hem ihracatı arttıracak en önemli unsurlardan biri budur.’’ dedi.

Konuşmaların ardından stantları ziyaret eden TÜRKTOB ve SÜSBİR Başkanı Savaş AKCAN, katılımcılara serginin hayırlı olması temennisinde bulundu. Sergi boyunca SÜSBİR standını birçok firma ziyaret etti. Stant yoğun ilgi gördü ve serginin buluşma noktası oldu.

 

Akcan ayrıca, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’la sektör hakkında fikir alışverişinde bulundu.

 

3-6 Kasım 2022 / Ödemiş - İzmir