TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SAVAŞ AKCAN: "KARARIN YARGIDAN DÖNECEĞİNE İNANIYORUZ"

SAVAŞ AKCAN:

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Süs Bitkileri Üreticilileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerine izin veren yönetmelik değişikliğine sert tepki gösterdi.

Yönetmelik değişikliğini zeytinliklerin idam fermanı olarak değerlendiren Akcan, ‘’Zeytinin gen kaynağı bu topraklardır. Teknik olarak mümkün olmamakla birlikte gen kaynaklarımızın yurt dışına gitmesinin en küçük ihtimaline karşılık yaşlı zeytin ağaçlarının ihracatı bile yasaktır. Zeytin Anadolu’nun kadim bekçisidir. Zeytinlikler bir kez maden sahası olarak kullanıldığında sonradan rehabilite edilmesi, iyileştirilmesi yönetmelikte yazdığı gibi kolay değildir. Doğal bir alanı bozduğunuzda aynı sayıda başka bir yere ağaç dikmek ile eski ekosistemi yaratamazsınız.’’ dedi.

Savaş Akcan, zeytinlik alanların madencilik faaliyetleri için kullanılması amacıyla çok sayıda izin alındığını, mevcut uygulamaların iptali için yüzlerce dava açıldığını, halkın her yerde zeytin ağaçlarını korumaya çalışırken aslında kendi geleceğini savunduğunu hatırlattı.

Akcan, ‘’Hukuki süreçler devam ederken Zeytincilik Yasasına aykırı bir yönetmelik kamuoyunun savaş haberlerine odaklandığı, halkın ekonomik krizle boğuştuğu bir ortamda alelacele, yangından mal kaçırır gibi yayınlandı. Unutmuş olabiliriz; zeytinliklerin madencilik faaliyetine açılmasını öngören düzenlemeler Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne defalarca getirilmiş ve tüm siyasi partilerin karşı oyuyla ile engellenmişti. Şimdi sadece bir yönetmelik maddesi değişikliği ile Türk Milleti’nin iradesi de yok sayılıyor.’’ şeklinde konuştu.

Akcan, ‘’Konuya ekonomik açıdan baktığımızda ise durum şöyle; Son 10 yılda zeytin ağacı sayımız artıyor olabilir ancak hem sofralık hem de yağlık zeytinde verimliliğimiz çok düştü. Zeytin üretimimiz toplamda %25 azaldı. Zeytinyağı ihracatımızın artışı ile övünüyoruz ama ithalatında arttığını görmezden geliyoruz.’’ dedi. 

Akcan açıklamasını şöyle tamamladı:  ‘’Bu yönetmelik değişikliği yapılırken Tarım ve Orman Bakanlığına sorulup, sorulmadığını bilmiyorum. Ama konu ile ilgili tek satır açıklama yapmadıklarına göre bu olası katliamı kabul ettiler demektir. Bir yandan Paris İklim Anlaşmasını onaylıyorsunuz, İklim Şurası düzenliyorsunuz, Yeşil Mutabakatı benimsiyorsunuz diğer yandan çevrenin, doğanın dengesini bozacak ne varsa, üstelik o dengeyi koruyan temel unsurları yok etmekten hiç çekinmeden yapıyorsunuz. Zeytinciliği, doğayı mahvedip maden ve kömür lobisinin önünü açan, küresel iklim krizinin çözümlerinden biri olan kömürden vazgeçmek yerine onu doğa pahasına teşvik eden bu kararın yine yargıdan döneceğine inanıyorum.’’