TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, ‘’Dünyayı şekillendiren ve giderek yoğunlaşan gıda savaşlarının mermisi tohumdur. AR-GE'ye daha çok destek verilmeli.''

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, ‘’Dünyayı şekillendiren ve giderek yoğunlaşan gıda savaşlarının mermisi tohumdur. AR-GE'ye daha çok destek verilmeli.''

‘’Dünyayı şekillendiren ve giderek yoğunlaşan gıda savaşlarının mermisi tohumdur.’’

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, 3-4 Eylül 2019 tarihlerinde Sivas’ta düzenlenen Orta Anadolu Ekonomi Forumu’na katıldı.

Açılış konuşmasını Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin yaptığı ve takip ettiği ‘’ Tarım ve Hayvancılıkta Atılım Modeli Nasıl Kurulacak?’’ konulu panele katılan TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, bağımsız tarım ve gıda politikasının tam anlamıyla oluşturulması için tohumculuk konusunda da atılıma ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Akcan, özetle şöyle konuştu;

‘’ Tohumculuk sektörü olarak verimliliği artırmak temel hedeflerimizden biridir. Bu açıdan bitki, tohum ıslahı çok önemlidir.  Bilmenizi isterim ki; bitki ıslahı çok ciddi maddi kaynak gerektiren uzun vadeli bir iştir. Olmaz ise olmazımız araştırma- geliştirme (AR-GE) faaliyetleridir.

Türkiye tohum pazarı 1,5 milyar dolara ulaştı. Bu miktarın %10-15’ini AR-GE’ye ayırmamız gerekiyor. Bu oranların çok gerisindeyiz. Kamu kurumlarımızdan bu noktada daha çok destek istiyoruz. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğümüzün (TAGEM) destekleri artarak devam etmelidir.

170 milyon dolar ithalat ve 150 milyon dolar ihracatımız var. Bu rakamlar ‘Tohumda dışa bağımlıyız’ algısının yanlış olduğunun en somut tespitidir. Ancak mısır, ayçiçeği ve pamuk çeşitlerinde sıkıntımız var. Aslında bu türlerde yerli tohumumuz, milli çeşitlerimiz mevcut. Buradaki sorun, bu çeşitleri üreten yabancı firmaların üreticimizdeki algısıdır. Eğer Türk çiftçisi bir kere bu üç üründe bizim milli çeşitlerimizi ekip, sonucunu görebilse hızlı bir şekilde milli tohum kullanımının başlayacağını düşünüyorum. Üreticimiz alışkanlıklarını zor değiştiriyor, işte bu noktada devletimizin desteğine ihtiyacımız var. Yabancı çeşitlerin yerine milli çeşitlerin ikame edilmesinin en elzem koşulu budur.

Biz sektör olarak üretim kapasitemize güveniyoruz.

Dünyayı şekillendiren ve giderek yoğunlaşan gıda savaşlarının mermisi tohumdur.’’

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile panelden önce bir süre görüştü.

Gazeteci Yazar Dr. Şeref Oğuz’un yönettiği panelin diğer konuşmacıları; Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan Kayacan, DİMES Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ziya Diren, Tarım Bakanlığı Eski Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ve TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın oldu.  

 

MANŞET 1

IMG-7960

 1