TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SAMANDAĞ MANDALİNASI İHRACATI BAŞLADI

SAMANDAĞ MANDALİNASI İHRACATI BAŞLADI

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden, sonbahar aylarının vazgeçilmezi, vitamin deposu, grip ve soğuk algınlığına karşı doğal ilaç olarak kabul edilen  mandalinada ihracat sezonu başladı.

Hatay'ın Samandağ ilçesinde yetiştirilen çekirdeksiz ve ince kabuklu  mandalinaları toplamak için sabah saatlerinden itibaren işçiler bahçelerde çalışmaya başlıyor. Bu yıl iklim şartları sayesinde verimin yüksek olması çiftçiyi sevindirdi. Hasadı devam eden mandalina; Rusya, Romanya ve Irak'a ihraç ediliyor.

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, ilçede yaklaşık 25 bin dekar alanda narenciye üretimi gerçekleştirildiğini belirterek, "Bu sene ürünümüzde verim artışı söz konusu. Samandağ mandalinası yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da ilgi görüyor. Samandağ'dan Rusya, Romanya ve Irak'a mandalina gönderiyoruz." dedi.

Ürettikleri ürünlere, ellerinden geldiği kadar katma değer sağlayabilecek faaliyetlerde bulunduklarını anlatan Kamacı, "Sadece mandalinada değil zeytin, zeytinyağı, maydanoz ve diğer ürünlerde nasıl daha fazla katma değer sağlayabileceğimiz noktasında üreticilerimize telkinde bulunuyoruz." dedi.