TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Saman fiyatları yine cep yakıyor!

Saman fiyatları yine cep yakıyor!
Haşmet Bahadır Laçin - Geçtiğimiz yıl hasat döneminde kilogramı 3-5 kuruş arasında değişen samanın fiyatının bu yıl ekim alanlarının az, talebin fazla olması nedeniyle 30 kuruştan satıldığı bildirildi. Çukurova yöresinde buğday hasadının başlamasıyla birlikte hayvancılık sektöründeki çiftçiler, saman bulma telaşına girdi. Hükümetin geçen yıl önemli destekler sağlamasının ardından hareketlenen hayvancılık sektöründeki çiftçiler, hasatla birlikte samana yoğun talep gösterince fiyatlarda tırmanışa geçti.

Geçtiğimiz yıl hasat döneminde kilogramı 3-5 kuruş arasında değişen samanın fiyatı yoğun talebin ardından, 30 kuruşa kadar çıktı. Üreticiler, saman bulabilmek için Ova'ya çıkarak buğday hasadını gerçekleştirmeyen tarla sahipleri ile pazarlık yapmaya başladı.

Yumurtalık İlçe Tarım Müdürü Cihangir Çay, hayvancılık desteklemeleri nedeniyle pek çok kişinin hayvancılık sektörüne girmesinin hayvan yemine ve samana olan talebi arttırdığını söyledi.

Bu yıl yörede üreticilerin pamuk ekimine yönelmesi nedeniyle buğday ekim alanlarında bir azalma meydana geldiğini belirten Çay, şöyle konuştu:

''Bu durum saman miktarını da etkiledi. Şu an üreticiler tarlada kalan sapları samancılara dekarı 8 TL'den satıyor. Arzın az olması ve talebin fazla olması ise samanın kilogram fiyatlarının 30 kuruşa kadar çıkmasına neden oldu. 15 kilogram ağırlığındaki bir balya samanın fiyatı ise 3,5-4 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Saman bu yıl yine cep yakacak.''