TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SAKARYA KABAĞI HASADI BAŞLADI

SAKARYA KABAĞI HASADI BAŞLADI

Sakarya’da lezzetiyle ve büyüklüğüyle ön plana çıkan bal kabağının hasadı başladı. 

Şehrin en önemli tarım ürünlerinden biri olan ve ekiminin ardından uzun bir yolculuk sonrasında sofralara ulaşan coğrafi işaret tescilli Sakarya kabak tatlısı damakları tatlandırıyor.

Ekimi nisan ayında özenle seçilmiş çekirdeklerden yapılan bal kabakları yaklaşık 6 aylık sürecin ardından toplanarak depolara gönderiliyor. Depolardan pazar tezgahları ve restoranlara gönderilen kabaklar, usta ellerde tatlandırılıp sofralara servis ediliyor.

"Meşhur kabağımız her toprakta yetişmiyor"

Meşhur kabağın hasadına başlanıldığını aktaran Büyük Esence Mahallesi Muhtarı Sadettin Duman, “Adapazarı kabağı çok meşhur bir kabak ve her toprakta yetişmiyor. Yılın dört ayı güneş alması gerekiyor kabak meydana geldikten sonra. Şu anda hasat ediliyor ve toplanıp depolara götürülecek. Martın son haftasında veya nisanın ilk haftasında ekimini yaparız. Ekim ayında da hasadına başlarız. Hasadı yapıldıktan sonra depolara çekeriz, deponun havalandırması güzel ise temmuz ayına kadar kabak çürümez dayanaklı kalır. Kabak genellikle İstanbul hallerine gönderiliyor ve kabak evi açıldı, orada da satış yapıyoruz. Her tür kabak ürünü mevcut.” dedi.