TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

PANCARDA REKOLTE SEVİNCİ

PANCARDA REKOLTE SEVİNCİ

Kayısı üretim merkezlerinden  Malatya’nın Darende ilçesinde kayısıya alternatif olarak diğer ürünlerin üretimi de gitgide artıyor.

Bunlardan biri olan pancar üretiminde söz sahibi hale gelen Darende’de bu yıl 30 bin ton dolayında pancar rekoltesi bekleniyor.

Gökpınar sulama projesinin hayata geçmesi ile çiftçilerin cazibe merkezi olan Günpınar ve Başdirek mahallelerinde pancar hasadı başladı.

“Pancardan çiftçiler ciddi anlamda maddi kaynak sağlıyor”

Başdirek Mahallesi Muhtarı Hakan Gökçe ise Başdirek Mahallesi’nin Darende’de tarım açısından en önemli ovalardan bir tanesi olduğunu vurgulayarak, “2015’te sulu tarıma geçmemiz dolayısıyla şeker pancarı yetiştirmeye başladık. Bu sürede en güzel ve en verimli kaliteyi yakaladık. Pancar hasadı yapılmaktadır ve Malatya’mızın en kaliteli pancarı burada üretiliyor. Her yıl yaklaşık 10 bin dekara ekim yapılıyor. 30 bin ton verim alıyoruz. Pancardan çiftçiler ciddi anlamda maddi kaynak sağlıyor. Kısacası sulu tarımın avantajlarını yaşamaktayız. Burada 19 bin dönüm alanda kapalı devre sulama yapılmaktadır. Ayrıca bölgemizde mısır, ayçiçeği, patates, şeker pancarı ve hububat yetiştirilmektedir.” şeklinde konuştu.