TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ORDU'NUN MERALARINDA ISLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

ORDU'NUN MERALARINDA ISLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, hayvancılığın sürdürülebilmesinde öneme sahip olan mera alanlarında ıslah ve ot verimini arttırmaya yönelik çalışmalar devam ediyor.

Verimi arttırmak ve bu alanların yetiştiriciler tarafından en etkin şekilde kullanılması adına yürütülen çalışmalar ile Ordu’da bulunan mera ve yaylak alanların %75’inde ıslah çalışmaları yürütülüyor.

Konu hakkında bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, "Mera alanları, hayvansal üretimde en önemli girdiyi oluşturan kaliteli kaba yemin en ucuz ve en kolay temin edildiği kaynaklardır. Bu bakımdan ilimizde bulunan mera alanlarının verimini artırmak, meralarımızdan yetiştiricilerimizin en etkin şekilde faydalanmalarını sağlamak ve yem maliyetlerini azaltmak amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından ‘Mera Islahı ve Amenajmanı' projeleri uygulanmaktadır." dedi.

“Çalışmalar ile otun verim ve kalitesi artıyor”

Kentteki mera ve yaylak alanların %75'inde ıslah çalışmasının yapıldığını ifade eden Yılmaz, bu sayede otun verim ve kalitesinde artış olduğuna değinerek, “İlimizin 49 bin 535 hektar kayıtlı mera ve yaylak alanı bulunmaktadır. İlimizin hayvanlarının kaliteli kaba yem ihtiyacını karşılamak ve üreticilerimize destek olmak amacıyla, bu güne kadar il müdürlüğümüz tarafından 38 adet ‘Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi’ uygulanmıştır. Bu projelerden 33'ünde çalışmalar tamamlanmış, 5 adet projede ise çalışmalara hâlen devam edilmektedir. İlimizde ıslah projesi uygulanan mera ve yaylak alanı toplam 36 bin 942 hektar olup, müdürlüğümüz tarafından yürütülen bu çalışmalar sonucunda ilimizin mera alanlarının %75'i ıslah edilmiş, bu alanların ot verimi ve ot kalitesinde önemli oranda artış sağlanmıştır." şeklinde konuştu.

"Çalışmalar, ilimizdeki hayvancılık sektörüne katkıda bulunacak"

“İlimizin mera ve yaylak alanlarında yürütülen ıslah çalışmaları dâhilinde 2021 yılında 18 adet su deposu, 240 adet suluk tesis edilmiştir." diyen Yılmaz, "2022 yılında yapılan ihale çerçevesinde de 48 adet suluk, 16 adet kaşınma kazığı, 12 adet tuzluk, 3 adet su deposu yapımı önümüzdeki dönemde yapılacaktır.
 
Yine 2021-2022 yıllarında ilimizin mera ve yaylak alanlarında yaklaşık 200 ton gübre uygulaması yapılmıştır. Yaptığımız tüm bu çalışmalarımızın her geçen gün gelişen ilimizin hayvancılığına katkıda bulunacağına inanıyor, ilimizin ve ülkemizin tarımı için hayırlı olmasını temenni ediyorum."
ifadelerine yer verdi.