TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

MUŞ'TA YILIN İLK KARPUZ HASADI BAŞLADI

MUŞ'TA YILIN İLK KARPUZ HASADI BAŞLADI

Muş’ta çiftçiler tarafından 20 bin dekar alanda üretimi yapılan karpuzun hasadına başlandı.

Muş’ta yaklaşık 3 ay önce toprakla buluşturulan karpuzlar yetişmeye başladı. Özellikle Mardin ve Batman’dan gelerek ekim yapan çiftçiler, elde ettikleri karpuzları toplamaya başladı. Tır ve kamyonlara yüklenen karpuzlar, doğu ve batı illerine sevk ediliyor. Bin 200 ailenin geçimini sağladığı karpuz üretimiyle kent ekonomisine katkı sağlanıyor.

Merkeze bağlı Suboyu köyünde 70 dönüm alanda karpuz ekimi yapan üreticilerden Haşim Yalvarıcı, yılın ilk hasadına başladıklarını söyledi. Karpuzları tüccarlara satacağını ifade eden Yalvarıcı, “Buradan yaklaşık 350 ton karpuzu tırlara yükleyip bölgedeye ve batı illerine gönderiyoruz. Talep nereden olursa oraya karpuz gönderiyoruz.” dedi.

Tüccar olarak Muş Ovası’nda karpuz alımı yaptığını anlatan Ecevit Uysal da, “Aldığımız karpuzları çevre il ve ilçelere gönderiyoruz. Karpuz verimi şu anda iyi. Muş karpuzunda katkı maddesi yoktur. Adana tarafında karpuz hasadı bitti. Karacabey ve Konya tarafında da hasat bittikten sonra Muş karpuzu hemen hemen her tarafa gidiyor. İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e geçen yıl çok fazla karpuz gönderdik. 15 gün içerisinde Muş karpuzunun %50’si batı tarafına gidecek.” ifadelerini kullandı.