TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

MUŞ OVASI'NDA PAMUK ÜRETİMİ

MUŞ OVASI'NDA PAMUK ÜRETİMİ

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından ilk kez Muş Ovası’nda deneme ekimi yapılan pamuk, olumlu sonuç verdi.

Bir dönüm alanda ekimi yapılan pamuktan %70’in üzerinde olumlu sonuç alındı. 

MŞÜ Uygulamalı Bilimler Fakültesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü tarafından ekimi gerçekleştirilen pamuğun bölgede tanıtımı ile çiftçinin önemli kazanç sağlanması hedefleniyor. 

Pamuk tarlasında incelemelerde bulunan MŞÜ Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Muş başta olmak üzere bölge tarımına katma değeri yüksek olan bitkileri çiftçilerle buluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Muş’ta pamuk üretimi için ilk defa bilimsel deneme yaptıklarını ifade eden Dr. Karadağ, Çukurova’yla, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi'yle müsemma olan pamuğun Muş koşullarında denemesinin yapıldığını söyledi. 

Dr. Karadağ, “Getirilen pamuk çeşitlerimiz erkenci çeşitlerdir. Bu bölgenin adaptasyon süresi kısa olduğu için biz erkenci olan hatları bu bölgeye getirip çiftçilerimizle buluşturmayı planlamıştık. Muşlu üreticilerimizle erkenci olan pamuk çeşitlerini buluşturmayı hedefliyoruz. 

Bu yıl bu çalışmanın birinci yılı, önümüzdeki sene de bu çalışma bir daha kurulacak. 2 yıllık araştırmanın sonucunda verim ve kalite açısından en yüksek olan hat ve çeşitleri Muşlu çiftçilerimizle buluşturmuş olacağız.”
dedi.