TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

MERSİN'DE YILIN İLK BAL VE POLEN HASADI YAPILDI

MERSİN'DE YILIN İLK BAL VE POLEN HASADI YAPILDI

Mersin'in Erdemli ilçesinde arıcılar yılın ilk bal ve polen hasadını gerçekleştirdi. 

Sıfır rakımında başlayan, farklı zamanlarda 2 bin 500 rakımda bulunan Eğriçayır Yaylası'na kadar neredeyse dört mevsim bal hasadı yapılabilen yörede yılın ilk bal ve polen hasadı ürün sezonunun bereketli olacağının sinyallerini de verdi.

Salgınla mücadele döneminde arı ürünlerine artan taleple birlikte e-ticaret üzerinden aracısız olarak alışveriş ilgi gördü. Bu kapsamda hazırlanan "E Ticaret Dijital Dönüşüm Projesi"nden faydalanıp Erdemli Belediyesi ile iş birliği yapan arıcılar yaptıkları çalışmalarda emin adımlarla ilerliyor.

"Pandemide arı ürünlerine talep arttı"

Salgınla mücadele döneminde arı ürünlerine talebin arttığına dikkati çeken arıcı Celal Çay, "Şu anda Mersin sahiline yakın bir bölgede organik polen ve organik sandal balı hasat ediyoruz. Mersin Toroslar'ımız öyle güzel bir yer ki mart, nisan ayında üretimimiz sahilde başlıyor. En son 2 bin 500 rakımdaki Eğriçayır Yaylası'nda ağustos ayına kadar devam ediyor. Ve bölgemiz arıcılık açısından bu yönden çok önemli ve güzel bir bölge, arıcılığa uygun bir bölge. Çünkü aynı anda rakım farkından dolayı 4 mevsim yaşanabiliyor." dedi.

"Ürünlerimiz Avrupa dahil İngiltere'ye kadar ulaştı"

"Geçen sene Toroslar'da ürettiğimiz organik polenleri Avrupa dahil İngiltere'ye kadar ulaştırdık." diyen Çay, "Temennimiz bu senede çok fazla polen üretip dünyanın birçok ülkesine ihracat yapmak. Pandemiden dolayı talep her geçen yıl biraz daha artıyor. Örneğin geçen sene gelen taleplerin hepsini karşılayamadık. Bu sene de karşılayamayacağımızı düşünüyoruz ama en azından geçen seneninkinden daha fazla bir üretim yapmayı düşünüyoruz doğa bize izin verdiği sürece. Burada polen hasadı yapmak, bal hasadı yapmak biz üreticileri çok mutlu ediyor. Arı ürünlerimiz %350 oranında talep artışı yaşadı. Çünkü arı ürünleri bağışıklık sistemini güçlendiren ürünlerdir ve insanlar bunları tüketerek Covid 19'a karşı kendisini daha güvenli hissediyor." şeklinde konuştu.

Bal sezonundan umutlu olduklarını ifade eden Mersin Arıcılar Birlik Başkanı Adem Kurt ise, "Bölgemizde, ilimizde ilk bal hasadını Erdemli ilçemizde sandal balıyla yaptık. İl genelinde 4 bin civarında üyemiz mevcuttur. Sandal balı şu an çok tanınmasa bile gelecekte en çok tercih edilen ballar arasında yerini bulacağına inanmaktayız." dedi.