TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

MERSİN'DE ÇAĞLA HASADI BAŞLADI

MERSİN'DE ÇAĞLA HASADI BAŞLADI

Mersin'in Silifke ilçesinde geçen yıl çıkan orman yangınında zarar gören badem bahçesinde  çağla hasadı başladı.

Ege ve Akdeniz bölgelerinde bahar meyvelerinin ilki olan çağla, tezgahlarda yerini almaya başladı. 

Havaların ısınmasıyla baharı erken yaşayan Mersin'in Silifke ilçesinde ilk çağla hasadı yapıldı. Özellikle sahil kesimlerinde ticari amaçlı yetiştirilen badem çağlasını tezgahlarda yer bulmaya başladı.

Işıklı Çevre Yardımlaşma ve Turizm Derneği Başkanı Zafer Can, çağlayı vatandaşların kilo yerine tadımlık olarak gram ile satın aldıklarını kaydetti. 

Can, "Çağlamız tamamen doğal şartlarda üretiliyor. Çağla, badem köyümüzün geçim kaynağıdır. Işıklı Çevre Yardımlaşma ve Turizm Derneği olarak bir projemiz var. Yayla kesimlerinde binlerce dönüm boş arazi var. Buralara badem ağacı dikmek istiyoruz. Şu anda 50 ila 80 ton arasında bir üretimimiz var. Kilosunu 100 liradan satıyoruz." dedi.

Çağlanın yeni çıktığı için fiyatının biraz yüksek olduğunu açıklayan Zafer Can, "Vatandaş çağlaya rağbet ediyor. Bu satışlarımız adına sevindirici. Sezonun ilk turfanda meyvesi olması dolayısıyla fiyat biraz yüksek olunca, çağla sevenler de kilo ile değil, 100 gram olarak alabiliyorlar. Önümüzdeki günlerde çağla hasadının artmasıyla birlikte fiyatların da aşağıya düşmesini tahmin ediyoruz." ifadelerini kullandı.