MEB VE TÜRKTOB İŞ BİRLİĞİ GELİŞİYORZiyaret kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile TÜRKTOB ve Alt Birlikleri arasında ilki 2019 yılında imzalanan ve 2022 yılının Ağustos ayında kapsamı genişletilerek 3 yıl süre ile güncellenen Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında yürütülen çalışmalar ile birlikte önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek faaliyetler ele alındı. 

Protokolün detaylı olarak masaya yatırıldığı görüşmeye TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Ömer Güler, TYAB Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Dolaş ile diğer yöneticiler katıldı.

Sektör temsilcileri, yöneticiler ve öğretmenlerin buluşacağı bir çalıştay yapılacak

MEB Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, okullarda tohum ile ilgili eğitimlerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Kalifiye eleman yetiştirilmesi için tarım ve tohumculuk alanlarında müfredat güncellemesini birlikte yapabiliriz.” diye konuştu.

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan ise TÜRKTOB ve Alt Birlikleri ile ilgili bilgi verdikten sonra TÜRKTOB’un temel görevlerinden birinin de eğitim olduğunu ve bu görevi yerine getirmek için ilgili tüm kurumlarla iş birliği içinde çalıştıklarını söyledi.

Akcan, Türk tohumculuğunda ihracatın ithalatı geçtiğine vurgu yaparak sektörün Türkiye'de oldukça güçlü bir duruma geldiğini ifade etti. Kamuoyuna doğru bilgileri vermek, yanlışları düzeltmek için gayret gösterdiklerini kaydeden Akcan, bu konuda da iş birliğine hazır olduklarını söyledi.

TYAB Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler de TYAB’ın Uygulamalı Eğitim Merkezleri ile ilgili çalışmalarından söz etti,  eğitim konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi. Güler, "Tarım ve Orman Bakanlığı ile sürdürdüğümüz çalışmalar Millî Eğitim Bakanlığımızın destekleriyle daha da etkin olacaktır. Hem 65 bin üyemize hem de öğrencilerinize en stratejik ürün olan tohum ve tohum yetiştiriciliği konusunda en iyi eğitim hizmetini sunmak için hazırız." dedi.

Toplantıda, TÜRKTOB’un ve Alt Birliklerinin temsilcileri ile okul yöneticileri ve öğretmenlerin bir araya geleceği bir çalıştayın düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Öte yandan belirlenen 25 ildeki 26 okulda, bölgesel açıdan tarımsal ve bitkisel özelliklere uygun eğitimlerin verileceği, sahada da öğrenci ve velilerle beraber uygulamaların yapılacağı bildirildi.

Benzer İçerikler