TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

MARMARİSLİ ARICILARA COĞRAFİ İŞARET BELGELERİ VERİLDİ

MARMARİSLİ ARICILARA COĞRAFİ İŞARET BELGELERİ VERİLDİ

Marmaris'te çam balı üretimi yapan ve coğrafi işaret şartlarını yerine getiren arıcılara coğrafi işaret sertifikaları ile logoları düzenlenen törenle takdim edildi.

2019 yılında Marmaris Ticaret Odası tarafından alınan Marmaris Çam Balı Coğrafi İşareti belgesini almaya hak kazanan 10 arıcıya, Marmaris Ticaret Odası toplantı salonunda belgeleri verildi.

"Önce aşırı sıcaklık sonra yangınlar olsa da çam balı bitmedi"

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan, "Arıcılarımız arılıklarında sağım yaptıkları bölgelerde denetimlerden geçtiler. Sonra onlardan aldığımız numuneler analize gönderildi ve analiz sonuçlarına göre coğrafi işaret almaya hak kazandılar. 

Biz coğrafi işareti çok önemsiyoruz. Coğrafi işaretli çam balları en azından Türk Patent ve Marka Kurumunun vermiş olduğu yetki ile tescilleniyor. 

Belediyemiz, Ticaret Odamız, İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve ilçe Sağlık Müdürlüğümüzdeki yetkili kişilerden oluşan bir heyetle denetimler yapıyoruz. 

Asırlardır Marmaris'te çam balı üretimi yapıyoruz. İlk defa bir yetkili kurum tarafından kalitesi onaylanan mal olmuş olacak. Coğrafi işaret kazanan ürünlerimizi  insanlar gönül rahatlığı ile tüketebilecekler. 

2020 yılında mayıs ayı başında hava sıcaklığının 5 gün süresince yaklaşık 43 derecelere varması ve yine yaz mevsimi boyunca sıcaklık ve kuraklığın devam etmesi sonucunda basra böceği üreyememiş ve çam balında bir rekolte kaybı olmuştur. 2021 yılı için her şey yolunda gideceğini beklerken maalesef 29 Temmuz tarihinde başlayan ve 8 gün süren orman yangınlarının neticesinde arılıklarımızın ciddi bir bölümü yandı. Bunun neticesinde de yine rekolte kaybı büyük oranda söz konusu oldu ancak Marmaris'te çam balı üretimimiz devam ediyor. 

Kovanlarımızda çok büyük bir hasar yok ve millî parklar devreye sokuldu.

İnsanlarımız Marmaris çam balını ve özellikle üzerinde coğrafi işaret olan çam ballarını gönül rahatlığıyla tüketebilirler." dedi.