TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

MARDİN'DE ZİHA İLE ZİRAİ İLAÇLAMA YAPILIYOR

MARDİN'DE ZİHA İLE ZİRAİ İLAÇLAMA YAPILIYOR

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde çiftçiler zirai insansız hava aracı (ZİHA) ile tarlalarını ilaçlamaya başladı. Bu sayede çiftçiler hem zamandan, hem ilaçtan tasarruf sağlıyor. Ayrıca çiftçiler, ZİHA sayesinde traktörün ilaçlama yaparken ürüne verdiği zarardan da kurtulmuş oluyor.

Gün geçtikçe çiftçiler teknolojik ürünlerle işlerini yapmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de ZİHA oldu. Kızıltepe'de çiftçiler ekinlerini ZİHA ile ilaçlamaya başladı. 

Türkiye genelinde ZİHA ile ilaçlamanın yaygınlaşmaya başladığını vurgulayan Mekatronik Mühendisi Çağlayan Erguvan, "Şu anda bünyemizde 10-20 ve 30 litrelik cihazlar mevcut. 10 litre cihazımız İHA-1, 20 ve 30 litre cihazlarımız İHA-2 statüsünde. Bu cihazlar özellikle İç Anadolu'da mısırda, Çukurova'da pamukta, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde mısırda ve Edirne bölgesinde çeltikte çok aktif kullanılıyor. Zirai ilaçtan, zamandan tasarruf sağlanmaktadır. Bunun dışında traktörle girilip tarlaya verilen zayiatın önüne geçilmektedir." dedi.

Mardin'de ZİHA ile ilaçlamayı başlatan Ziraat Mühendisi Mustafa Kılınç ise, "Şu anda mısırın boyu iki metredir, hatta 3 metreyi bulan mısırlar da var. Bu mısır tarlasının içine girip zayiat vereceğimiz konusuna bakmak gerekirse %5, %6'lık zarar olur. Ama ZİHA ile ilaçlamada sıfır zarar, sıfır zayiat olur. Ayrıca ilaç ve zaman tasarrufu sağlamış oluyoruz." diye konuştu.

Bölge çiftçisinin önümüzdeki günlerde drone ile ilaçlamaya daha çok yöneleceği belirtiliyor.