TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

MANİSA'DA İHRAÇLIK KİRAZ HASADI

MANİSA'DA İHRAÇLIK KİRAZ HASADI

Kuzey yarım kürenin ilk kiraz hasadının yapıldığı Manisa'da iç piyasa kirazlarının ardından ihracat için yetiştirilen kirazların da hasadına başlandı. Şehzadeler ilçesinin Sancaklıbozköy Mahallesi'nden toplanan kirazlar dünyanın her yerine ihraç edilmeye başlandı.
 
Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, Sancaklıbozköy Mahallesi'ndeki kiraz pazarında tüccarları ziyaret ederek, üreticilerin mağdur edilmemesi ve bir yıllık emeklerinin karşılıklarını alabilmelerinin sağlanması çağrısında bulundu. 

Nisan ayının ilk haftası başlayan erkenci kiraz hasadının sonuna yaklaşılırken ihraçlık iri boy kiraz hasatlarının yeni başladığını kaydeden İzmitli tüccar Ercan Doğan, "Asıl ihraçlık kirazlarımızın hasadı yeni başladı. Bundan önce çıkan kirazlarımız iç piyasa kirazıydı ama bundan sonra dünyanın her bir tarafına kiraz sevkıyatı Sanacaklıbozköy'den gerçekleşecek. Bu kirazlarımızın raf ömrü en az bir hafta 10 gün. İhracatlık kirazları 15-20 liradan alıyoruz. Bundan sonraki süreç ne olur onu bilemiyorum. Geçen seneye göre bu sene ürün yüzde 50 fazla. Rekolte bu sene yüksek. Şu ana kadar  pazarda, üreticinin elinde ürün kalmıyor. Herkes getirdiği gibi satıyor. İyi mal, iyi para ediyor. Biz zaten firma olarak sürekli kaliteli ürün gönderiyoruz" dedi. 

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ ise üreticilerin mağdur edilmemesini isteyerek şunları söyledi:
 
"Zaman zaman bu fiyatlar düşüyor. Birkaç gün önce geldiğimde piyasa fiyatları çok düşmüştü. Bu düşüşlerde mümkün olduğu kadar tüccar arkadaşlarımızdan destek bekliyoruz. Üretici olarak onlar bize biz de onlara lazımız. Burada eşit mesafede vatandaşı üzmeden bu işler olursa çok memnun oluruz. Bu sene verim de güzel, inşallahüreticilerimiz umduğu sonucu bulur."