TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

LİSE ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMALI TARIM EĞİTİMİ VERİLİYOR

LİSE ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMALI TARIM EĞİTİMİ VERİLİYOR

Mardin'de Derik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarım Bölümü öğrencileri 2 bin metrekare alan üzerinde sebze, ceviz fidanı, fıstık gibi birçok alanda üretim yapıyor.

Öğrencilere meslek kazandırma ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için kalifiye eleman yetiştirmeyi amaçladıklarını belirten okul müdürü Hasan Eroğlu, öğrencilerin üretim yaparak hem ülkeye hem de aile ekonomilerine katkı sağlayan meslek liselerinin önemine dikkati çekti. Okulun 78 metre karelik alanında uygun ve sağlıklı şartlar altında mantar üretimi yaptığını aktaran Eroğlu, “Tarım alanında kurulan yaklaşık 400 metre kare serada kışlık ve yazlık sebze üretimi, üç adet sera tünelinde ceviz, fıstık ile fidancılık ve ayrıca fide yetiştiriciliği yapılıyor. Öğrenciler derste işledikleri teorik öğrenmelerini pratiğe dönüştürüyor. Öğrenciler bu imkânları kullanarak modern tarım açısından deneyim kazanıyor.” dedi.

Derik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarım Öğretmeni Ümit Zirek, 2 bin metrekare üzerinde üretim yapmakta olduklarını ifade etti. 

Üretimin; salatalık, ceviz fidanı ve fıstık üretiminden oluşmakta olduğunu aktaran Zirek, “Aynı zamanda 400 metrekare açık alanda da sebze üretimlerimiz bulunmaktadır. Telli terbiye sisteminde üzüm bağımız, 78 metre kare mantar üretimimiz var. 360 metrekarede şu an içinde bulunduğumuz serada salatalık üretimi yapılmaktadır. Bu üretim yapılırken öğrencilerimizle beraber derslere paralel olarak üretim yapılmaktadır.” diye konuştu.

Öğretim uygulamalarının teorik dersleri de desteklemekte olduğunu belirten Zirek, “Öğrencilerimiz bu şekilde bundan fayda sağlamaktadır. Yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz mezun olunca tarım kooperatiflerinde, özel işletmelerde, tarımın yapıldığı birçok alanda iş bulma imkânına sahip olabiliyor. Üretimimiz yapılırken elde edilen gelir, döner sermayemize aktarılıp küçük çapta da olsa öğrencilerimize gelir sağlıyor.” şeklinde konuştu.