TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

KUŞKONMAZ İÇİN KARİYERİNİ BIRAKTI HAYATI DEĞİŞTİ

KUŞKONMAZ İÇİN KARİYERİNİ BIRAKTI HAYATI DEĞİŞTİ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra Türkiye’nin önemli tekstil ve gıda firmalarında pazarlama müdürü olarak çalışırken, 2015 yılında tüm kariyerini 'kuşkonmaz' ürünü için bırakarak, başında yazması, ayağında sarı çizmesi ile tarlaya inen Aslı Aksoy, 4 yılda Türkiye’nin ikinci büyük üreticisi oldu. 

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı kırsal Yeşilçam Mahallesi'nde 2015 yılında önce fideleri toprağa diken, iki yıl sonra da ilk ürününü alan Aslı Aksoy, 2,5 dönüm ile başladığı kuşkonmaz üreticiliğini bugün kiraladığı 40 dönüm arazide sürdürüyor. Ünlü bir firmanın pazarlama müdürlüğü gibi kariyerli bir mesleği bırakan Aslı Aksoy, toprakla uğraşmaktan son derece memnun. 

Dönümde 750 kilo ürün 

Türkiye’de henüz tanınmayan kuşkonmazın her geçen gün tanınırlığının artması nedeniyle üretimin de sürekli arttığını söyleyen ODTÜ’lü kuşkonmaz üreticisi Aslı Aksoy, dönüm başı 750 kilo ürün aldıklarını söylerken, kuşkonmazın kilosunu toptan 25-30 liradan, perakendede ise 40 liradan sattıklarını belirtti. 

Türkiye’nin ikinci büyük kuşkonmaz üretim alanını 
2015 yılında 20 dönümle kurduğunu belirten Aslı Aksoy, “2017 yılında ilk hasadımızı aldık. 2018-2019 üçüncü hasat yılındayız aynı arazi içerisinde. 2016 yılında bir 20 dönüm daha ilave ederek üretim alanlarımızı toplam 40 dönüm alana çıkardık. Şu anda büyüklük olarak Türkiye’nin ikinci büyük kuşkonmaz üretim alanına sahibiz” dedi. 

Üretimin yüzde 10’u ihracata
 
Türkiye pazarının her geçen yıl büyüdüğünü, üretimin yüzde 10’unu ise Hollanda, Romanya ve Almanya‘ya ihraç ettiklerini söyleyen Aslı Aksoy, “Ürettiğimiz kuşkonmaz Türkiye’de her geçen sene daha da artan bir kitle ile buluşmaya başladı. Kuşkonmaz sağlık açısından çok daha fazla bilinir hale geldikçe müthiş lezzeti ile sofralarımızda daha çok yer almaya başladı. Her sene yüzde 30-40 büyüyen bir Türkiye pazarı söz konusu. Bunun dışında erkenci üretim avantajını yakalamış olduğumuz Muğla ve Eskişehir'deki üretimler ile birlikte hareket ederek ihracata da ürün göndermeye başladık.” diye konuştu. 

Hedef organik tarım
 
İyi tarım uygulamaları sertifikası aldığını da belirten Aksoy, “İyi tarım uygulamaları; sürdürülebilir tarım, çevreye, insana, hayvana saygılı bir üretim amacıyla kayıt altında bir tarım sistemi kurmak için çok anlamlı bir uygulama. Biz bu şekilde faaliyetlerimizi sürdürürken kimyasal gübreyi tamamen bırakarak organik tarıma başladık. Artık tarlamızda hiçbir şekilde kimyasal gübre ve ilaç kullanımı yapmıyoruz. İyi tarımdan organik tarıma doğru çevre, insan, doğa ile dost bir üretim modelini uyguluyoruz” dedi.