TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

KURBAN PAZARLARINDA HAREKETLİLİK BAŞLADI

KURBAN PAZARLARINDA HAREKETLİLİK BAŞLADI

Kurban Bayramı öncesi İstanbul’da hazırlıklar devam ediyor. Şehre girişleri 24 Haziran’dan itibaren serbest olacak kurbanlıklar için pazar kurulumları tamamlandı.

Kurban Bayramı bu yıl 9 Temmuz’da başlayacak. Bayram öncesi kurban pazarları satış ve kesim işlemleri için hazırlanmaya başladı. 

İstanbul’da kurulan dev pazarların inşası tamamlandı.

Şehre girişlerine 24 Haziran tarihinden itibaren izin verilecek kurbanlıklar, kurulan dev pazarlarda alıcılarını bekleyecek.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 2022 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe göre, kesim yerlerinde, ‘Kasaplık Belgesi’ veya ‘Kurban Kesim Elemanı’ kurslarından alınmış ‘Kurs Bitirme Belgesi’ ve ‘Hijyen Eğitimi Belgesi’ olanlar görevlendirilecek.

Kurban satış yerleri, İstanbul'da Kurban Bayramı'ndan 15 gün önce, diğer illerde ise Kurban Bayramı'ndan bir ay önce hazır hale getirilecek, bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek.

Kesim yerine götürülürken, araca bindirilirken, araçtan indirilirken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere ceza uygulanacak.

Kurban kesiminde kurallara uymayanlara ceza uygulanacak.

Kurban satış ve kurban kesim yerlerinde; karar, yönetmelik, tebliğ, kurul, komisyon kararları, ilgili kanun hükümleri kapsamında çevre kirliliğinin önlenmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar ve denetim esaslarına ilişkin hazırlanan yönetim planı çerçevesinde denetim yapılacak.

Çevre Kanunu'na aykırı hareket edenlerden; park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara 1.362 lira idari para cezası uygulanacak.

Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere, toplu kesimler için 131 bin 516 lira, bu fiilin konutlarda işlenmesi hâlinde 3 bin 267 lira idari para cezası uygulanacak.

Hayvanları Koruma Kanunu'ndaki "hayvanların kesimi"ne ilişkin düzenlemeye aykırı hareket edenlere hayvan başına 7 bin 150 lira idari para cezası uygulanacak.

Kars’ta kurbanlıklar satışa çıktı

Türkiye’de 81 ilin hayvan ihtiyacını karşılayan Kars Hayvan Pazarı’nda kurbanlıklar satışa çıktı.

Kars-Ardahan Karayolu Vali Hüseyin Atak Bulvarı'nda bulunan hayvan pazarına sabahın erken saatlerinde kurbanlıklarını getiren yetiştiriciler, hayvanlarına müşteri bekliyor.

Hayvan pazarına gelen vatandaşlar ise sadece pazarı dolaşarak hayvan fiyatları hakkında bilgi alarak, pazardan ayrılıyor.

Kars’ta geçen yıl 8 bin liraya satılan bir düve, bu yıl 14 bin liraya satışa çıkarıldı. Büyükbaş hayvan fiyatları 6 bin lira ila 25 bin lira arasında değişiyor.

Küçükbaş hayvanlar ise 900 lira ila 4 bin lira arasında satılıyor.

İzmir’de kurban pazarı hareketliliği başladı

İzmir’in Buca ilçesinde bulunan Kaynaklar Kurban Pazarı'nda, Kurban Bayramı hareketliliği başladı.

Ağırlığı 1 ton 200 kilogramı bulan sığır 75 bin TL’den satışa sunuldu.

Kurban Bayramı’na yaklaşık 20 gün kala İzmir’de hayvan pazarları hareketlenmeye başladı.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, alıcılarını beklemeye başladı.

Pazarda küçükbaş hayvanlar yaklaşık 3 bin TL'den satılırken, büyükbaş hayvanların fiyatı ise ağırlığına göre değişkenlik gösteriyor. 

Samsun’da kurban satış ve kesim yerleri belli oldu

17 ilçenin tamamında kurban satış yeri listesi Samsun İl Müftülüğü internet sitesinden de yayımlandı.

Öte yandan kurban kesim yerleri de bir değişim olması dâhilinde her gün güncelleniyor.